Jak dbać o środowisko? 100 sposobów jak być bardziej eko
Czym ta lista nie jest? To nie jest lista do odhaczenia, która ma Was zmusić do tego, żebyście radykalnie zmienili swoje życie w ciągu jednego tygodnia. To również nie jest lista, która ma wywołać poczucie winy, że jest się niedoskonałym i beznadziejnym w bardziej ekologicznie świadomym życiu. Ja sama nie robię wszystkich punktów z listy. Przykład? Jeżdżę samochodem do pracy (na gaz wprawdzie, ale zawsze to samochód), ponieważ codziennie odbieram dziecko z przedszkola po pracy i musiałabym spędzić w komunikacji miejskiej godzinę dłużej. A cierpię na brak czasu przy małym dziecku, intensywnej pracy zawodowej i chęci realizowaniu się w mojej pasji. Na ten moment nie widzę możliwości, żeby to zmienić.
Potraktujcie tę listę jako inspirację, zobaczcie, co jest dla Was, a co nie. Niektóre rzeczy są bezkosztowe, inne wiążą się z mniejszymi lub większymi wydatkami, wiele z nich z kolei pozwoli Wam niemało zaoszczędzić.
Lista wspiera moje działania w ramach akcji dla Komisji Europejskiej #MyGreenAction, która jest częścią Zielonego Tygodnia UE i w tym roku przypada w dniach 13-17 maja.
Jak dbać o środowisko i być eko – 100 sposobów
- Kupuj żywność sezonowo i lokalnie. W Warszawie pełno jest targów z produktami od lokalnych rolników, jak BioBazar czy ostatnio otwarty Targ Rolny w Koneserze. Poszukaj w internecie. Jeśli nie ma targów bio w Twojej okolicy i nie zależy Ci, żeby kupować bio, znajdź zwykły bazar z produktami od rolników.
- Kochasz kawę? Znajdź marki #fairtrade i kup kawę, która powstawała w godnych warunkach. Np. marka Moyee Coffee stworzyła w Etiopii i Ameryce Łacińskiej infrastrukturę do przetwarzania kawy na najwyższym, światowym poziomie (palarnia i pakowalnia), miejsca pracy w przetwórstwie kawy, świadomość, że można zarabiać więcej na eksporcie jakościowego towaru zamiast relatywnie taniego surowca. Warto kupować takie kawy!
- Piecz w piekarniku kilka rzeczy naraz. Czyli nie jednego małego batata czy buraka (jak mi zdarzało się robić często), ale przy okazji zaplanuj posiłki na kolejne dni i upiecz więcej.
- Kochasz maliny i truskawki i chcesz je jeść w zimie? Zamroź ich większą ilość w lato, w pełni sezonu. Sama tak robię i świetnie się sprawdza.
- Zaopatrz się w woreczki wielorazowe i pakuj do nich warzywa i owoce. Generalnie miej przy sobie torby wielorazowe na zakupy, zamiast pakować produkty do foliówek. Polak zużywa rocznie kilkaset foliówek, które służą mu przez kilka minut , po czym są wyrzucane. Wszyscy wiedzą, ile czasu rozkłada się plastik. To bardzo łatwa rzecz do zmiany w codziennym życiu. Poczytaj o tym więcej tu.
- Gotuj z przykrywką, oszczędzisz prąd!
- Zrezygnuj z produktów z olejem palmowym. Dlaczego? Jak czytamy na stronie Kupuj Odpowiedzialnie, palmy olejowe uprawiane są na wielkich, przemysłowych plantacjach, często (zwłaszcza w Indonezji) powstałych po świeżo wyczyszczonych (czyli najpierw spalonych a następnie wykarczowanych) obszarach lasów deszczowych a także cennych przyrodniczo torfowiskach. Od 1970 roku obszar uprawy oleju palmowego w Indonezji wzrósł ponad 30-krotnie, a w Malezji – 12 krotnie.
- Jeśli korzystasz z kateringu, policz ile pudełek plastikowych produkujesz miesięcznie, złap się za głowę i poszukaj alternatyw z wielorazowymi opakowaniami. Najbardziej eko jest przygotowywanie posiłków w domu, ale wiadomo – nie każdy ma czas i możliwości. Możesz wybrać alternatywne opcje, których coraz więcej w dużych miastach, jak Mikser czy MacroBiosBar.
- Rób listy na zakupy – kupisz wówczas to, czego naprawdę potrzebujesz i mniej jedzenia się zmarnuje.
- Ogranicz marnotrawienie żywności przez częstsze, ale mniejsze zakupy. Ja kiedyś robiłam raz w tygodniu przez internet, ale dużo się marnowało, nie mówiąc o ilościach plastikowych opakowań.
- Przeglądaj lodówkę i wydziel w niej półkę na produkty, którym niedługo kończy się data ważności, wykorzystuj je w pierwszej kolejności.
- Rób dania jednogarnkowe ze zwiędniętych warzyw z lodówki – np. rosoły, buliony. Ale też świetnie sprawdzą się tu pasty czy zblendowane koktajle owocowo-warzywne.
- Mróź żywność, która została. Nie wyrzucaj.
- Zostało Ci jedzenie i nie wiesz, co masz z nim zrobić? Sprawdź czy w Twoim mieście działa Jadłodzielnia lub inna organizacja, która przyjmuje jedzenie i rozdaje je potrzebującym.
- Zacznij segregować odpady, przynajmniej na trzy frakcje, docelowo na pięć. Dane pokazują, że aż 40% Polaków przyznaje, że w ogóle nie segreguje śmieci. Statystycznie więc 1/3 z moich czytelników, nie segreguje. Warto zacząć, to nie jest takie trudne.
- Zrezygnuj z picia wody butelkowanej, zacznij pić kranówkę. Argumentów jest wiele – ograniczysz plastik, oszczędzisz pieniądze. Woda z kranu jest również wodą bardzo dobrej jakości. Przeczytaj o tym tutaj.
- Kup wielorazową butelkę na wodę i noś ją ze sobą, zamiast kupować codziennie butelki plastikowe.
- Kup kubek wielorazowy lub termos na kawę. Taka jednorazowa inwestycja ograniczy znacząco zużycie plastiku. Jeśli kupujesz kawę na wynos codziennie, to będzie to mniej o ponad 300 kubków papierowych rocznie. Co warto wiedzieć? Że kubki papierowe na kawę są często pokryte elementami plastikowymi, których nie da się oddzielić w sortowni śmieci.
- Gaś światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz – powód jest prosty, to oszczędność energii.
- Zainwestuj w oświetlenie LED – jest wielokrotnie bardziej ekologiczne od zwykłych żarówek. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek! Jest to też rozwiązanie rekomendowane przez Komisję Europejską.
- Masz warunki, np. balkon lub mieszkasz w domu z ogródkiem – zacznij kompostować. Ilość bioodpadów znacznie się zmniejszy.
- Kupuj żywność taką jak orzechy, kasze, owoce suszone na wagę, do własnych wielorazowych torebek. O tym więcej tu.
- Wybieraj żywność w szkle, zamiast w plastiku. Jeśli masz możliwość, kupuj żywność bez plastikowych opakowań. Cienka folia, w którą często pakowana jest żywność, nie nadaje się do ponownego przetworzenia.
- Powiedz nie plastikowym słomkom do napojów. Zainwestuj w bambusowe.
- Noś ze sobą wielorazowe sztućce (np. metalowe czy bambusowe).
- Zrezygnuj z ręczników papierowych w domu na rzecz wielorazowych szmatek z materiału.
- Rób środki czyszczące sama/sam lub kupuj w szklanych opakowaniach, np. marki Klareko.
- Zrezygnuj z gąbek do mycia naczyń z tworzyw sztucznych – wybierz opcje naturalne, jak myjki z kokosa, agawy, konopii, kupisz je np. wielorazówce.
- Kup woskowijki (lub zrób) – zastąpią papier aluminiowy i znajdą idealne zastosowanie w pakowaniu różnych rzecz, np. kanapek do pracy czy szkoły. Woskowijki, o które się dba, mogą starczyć nawet na rok.
- Zaopatrz się w wielorazowe materiałowe „waciki” do zmywania makijażu. Kupisz je np. wielorazówce.
- Kupuj kosmetyki w szklanych opakowaniach, jeśli masz taką możliwość. Niektóre z marek dają rabat, jeśli zwrócisz im opakowania, które będą mogły napełnić raz jeszcze. Np. mokosh, Jan Barba, Lush Botanicals, NatuHandmade.
- Czy na pewno potrzebujesz 5 żeli pod prysznic i 3 balsamów do ciała? Ogranicz kupowanie kosmetyków, kupuj to, co niezbędne.
- Zmień gąbkę do mycia ciała z tworzyw sztucznych na naturalną szczotkę do ciała czy myjkę z agawy czy konopii.
- Sprawdź, czy kubeczek menstruacyjny to coś dla Ciebie.
- Sprawdź podpaski wielorazowe (np. na noc).
- Karmisz piersią? Kup wielorazowe wkładki laktacyjne.
- Kup bambusową szczoteczkę i zrezygnuj z tej plastikowej. O szczoteczkach więcej pisałam tu.
- Zrezygnuj z dezodorantów w aerozolu. Przestaw się na naturalne kosmetyki w szkle czy w metalowych pudełkach. Ja w szczególności polecam dezodorant We love the planet.
- Te cudowne kąpiele w wannie? Czy na pewno potrzebujesz ich kilka razy w tygodniu? Częściej wybieraj szybki prysznic.
- Kupuj szary papier toaletowy z recyklingu (np. w Biedronce, jest robiony z makulatury!).
- Bierzesz żywność na wynos w restauracji? Weź do swojego opakowania
- Czy potrzebujesz na pewno tego nowego ciucha? Przemyśl to. Jeśli tak, kupuj modę zrównoważoną – jest coraz więcej marek, które w sposób odpowiedzialny produkują modę, jak KOKOworld, Elementy Wear. Dlaczego tak ważne jest kupowanie mody odpowiedzialnej? Przeczytaj tutaj.
- Obejrzyj „True Cost” (np. na Netflix) lub inne dokumenty dotyczące tzw. szybkiej mody.
- Kupuj modę vintage, sprawdź najlepsze second-handy w okolicy.
- Może spróbujesz z uszyciem czegoś na miarę u krawcowej? Dasz pracę lokalnie i będziesz mieć coś idealnie dopasowanego do Ciebie. I pewnie na lata.
- Wymieniaj się ciuchami na tzw. swapach.
- Nie wyrzucaj do śmieci starych zniszczonych ubrań – jeśli nie nadają się do chodzenia, wrzuć je do kontenera na ubrania (np. Caritasu).
- Nie wiesz, co masz zrobić z ubraniami w dobrym stanie, w których już nie chodzisz? Oddaj do sklepu charytatywnego albo sprzedaj, np. na Bazarze Miejskim w Warszawie (można wynająć przestrzeń na wieszaki i sprzedawać. Przy czym nie musisz byś na miejscu obecna/obecny).
- Potrzebujesz nowego mebla do domu? Poszukaj fajnych mebli używanych na Allegro. Sprawdź ofertę vintage, np. tu.
- Chcesz kupić dziecku wózek/fotelik samochodowy/zabawkę? Sprawdź, czy nie ma ciekawych ofert używanych rzeczy w internecie. Czy musisz mieć na pewno ten kosmiczny NOWY wózek spacerowy dla dziecka? Możesz kupić używany. Zobacz, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić.
- Jeśli masz możliwość, jeździj częściej komunikacją miejską czy pociągami.
- Jedziesz w podróż? Przygotuj sobie wcześniej jedzenie, weź wielorazowe sztućce i bidon na kawę czy wodę.
- Pracujesz dla kogoś? Zwróć uwagę, czy w salkach konferencyjnych jest woda butelkowana, czy jest segregacja śmieci. Jeśli nie, zapytaj o to odpowiednie osoby i porozmawiaj o zmianie. Bądź proaktywny.
- Idź na Strajk Klimatyczny, np. tutaj sprawdzisz najbliższe terminy strajków w Twoim mieście.
- Czytaj o globalnym ociepleniu, zmianach klimatycznych – problem dotyczy wszystkich, również i Ciebie, Twoich dzieci. Źródła informacji to chociażby m.in. naukaoklimacie.
- Pozbieraj śmieci w lesie na spacerze lub w otoczeniu.
- Palisz? Nie wyrzucaj petów na ziemię. To mit, że to naturalne substancje i papier, więc rozłożą się same. Z petów wydostają się toksyczne dla gleby i zwierząt związki.
- Ogranicz mięso i nabiał – to super ważne, ważniejsze od chociażby ograniczenia lotów samolotem – nadmierne spożycie mięsa wywołuje również szereg problemów dla zdrowia ludzi i środowiska. „Emisje gazów cieplarnianych związanych z intensywną hodowlą zwierząt są równe tym, jakie na całym świecie produkuje transport. Dużym problemem jest zatrucie wód lądowych i oceanów. Pozyskiwanie ziemi na pastwiska i produkcję paszy to jeden z głównych powodów wycinania lasów tropikalnych. Utrata siedlisk spowodowana przez intensywne rolnictwo jest problemem dla około 80% zagrożonych gatunków ptaków lądowych i ssaków” – czytamy w raporcie Greepeace
- Przeczytaj „Farmadegon” o przemysłowej hodowli mięsa.
- Kupuj mleko roślinne zamiast krowiego, a jeśli masz ochotę – przetestuj robienie mleka roślinnego w domu, może to pokochasz 🙂
- Spodziewasz się dziecka? Pomyśl o pieluchach wielorazowych.
- Potrzebujesz dla dziecka gadżetu na jeden dzień? Spróbuj go pożyczyć, a nie kupować.
- Wyłączaj komputer na noc.
- Przejdź na korespondencję i rachunki online.
- Napraw cieknące krany – nieszczelny kran, z którego woda ścieka z częstotliwością jednej kropli na sekundę, oznacza straty sięgające nawet 5 tys. litrów rocznie.
- Nie włączaj pralki, jeśli jest załadowana tylko do połowy. To samo z suszarką.
- Wypróbuj do prania super naturalnych eko orzechów piorących, a do suszarki specjalnych kul skracających czas suszenia nawet o 30%.
- Kupuj więcej książek w postaci ebooka/audiobooka.
- Skorzystaj z biblioteki.
- Ogranicz kupowanie gazet, prenumeruj lub czytaj online.
- Podejdź świadomie do ogrzewania w domu. Czy na pewno musisz mieć włączone kaloryfery wszędzie lub czy muszą być włączone cały dzień – nawet, kiedy jesteś w pracy?
- Zostaw sobie pudełka po dostawach paczek zamówionych przez internet, wykorzystasz je na pewno później do swoich wysyłek.
- Zasadź zioła na balkonie i korzystaj z nich w kuchni, zamiast kupować zioła cięte.
- Napraw to, co popsute. Nie wyrzucaj od razu. Jeśli nie możesz naprawić, to może części wykorzystasz do zrobienia czegoś innego?
- Podrasuj/napraw/odnów swoje stare buty, które tak lubisz, np. w WoshWosh lub u lokalnego szewca.
- Jeśli masz dom z ogrodem, zbieraj deszczówkę i podlewaj nią rośliny.
- Kupujesz kwiaty cięte? Zapytaj, skąd są. Wiele jest sprowadzanych z drugiego końca świata, co niesie za sobą ogromny ślad węglowy.
- Zrezygnuj z balonów na imprezy – to plastik, który jest niebezpieczny dla zwierząt.
- Wykorzystuj wielokrotnie torebki na prezenty.
- Czy na pewno potrzebujesz nowego smartfona co rok? Przemyśl to. A jeśli już chcesz pozbyć się starego, to zdecyduj się na profesjonalny program recyklingu telefonu, np. w Orange.
- To może być śmieszne, ale jeśli masz możliwość, skorzystaj z pracy zdalnej w domu. Nie użyjesz samochodu, oszczędzisz czas i będziesz mogła/mógł pracować w pidżamie. Brzmi bosko, prawda?
- Zamawiasz przez internet? Napisz do sklepu, że prosisz o ograniczenie plastiku w pakowaniu przesyłki.
- Kupuj zapałki, zrezygnuj z zapalniczek (1,5 mld z nich trafia na wysypisko śmieci każdego roku).
- Ogranicz loty samolotem, w szczególności lokalnie – uznaje się, że sektor lotniczy jest odpowiedzialny za około 5% globalnego ocieplenia powodowanego przez ludzkość, jak czytamy na blogu GreenProjects.
- Nie drukuj biletów – zapisz je na smartfonie lub na komputerze.
- Ogranicz drukowanie, a jeśli musisz – drukuj dwustronnie.
- Używaj baterii do wielokrotnego ładowania.
- Wypróbuj robienie notatek elektronicznie, np. w Evernote, Trello.
- Budujesz dom? Sprawdź czy możesz wprowadzić eko rozwiązania, jak użycie szarej wody, panele słoneczne.
- Wspieraj (jako konsument) marki zrównoważone, odpowiedzialne społecznie, cruelty-free, z misją społeczną. Nawet w Polsce jest ich wiele, ale niekoniecznie mają duże budżetu na marketing, więc o wielu nikt nie słyszał. Przejrzyj raport stworzony przez zespół na ALK w Warszawie, pod kierownictwem prof. Bolesława Roka i zobacz bazę takich startupów.
- Wspieraj również (jako właściciel firmy czy pracownik), który ma wpływ na dobór partnerów, firmy odpowiedzialne społecznie. Tutaj znajdziesz świeży raport o polskich startupach pozytywnego wpływu, które warto wspierać
- Pytaj w restauracjach czy hotelach o żywność, która jest podawana (ja na przykład trafiłam ostatnio na niby dobry hotel, ale z jajkami z produkcji klatkowej). Generalnie wybieraj te restauracje, które stawiają na jakościowe jedzenie z lokalnego źródła.
- Carpooling – sprawdź, czy to jest dla Ciebie. Carpooling to system wspólnych przejazdów jednym samochodem. Dzięki korzystaniu z tego rozwiązania, jednym samochodem podróżuje więcej niż jedna osoba, wskutek czego mniejsze są koszty przejazdu i koszt środowiskowy. W polskim internecie funkcjonuje mnóstwo tego typu platform, jak chociażby BlaBlaCar.
- Oddawaj zużyte czy przeterminowane lekarstwa do specjalnych punktów zbiórek – absolutnie zakazane jest wyrzucanie leków do zwykłych kontenerów na śmieci. Dlaczego? Związki chemiczne zawarte w lekach działają niszcząco na glebę i wodę, zatruwają żyjące w nich rośliny i zwierzęta, a ich działanie jest trwałe – nawet przez kilkadziesiąt lat.
- Oddawaj zużyte baterie do specjalnych punktów zbiórek – jak punkt wyżej, zużyte baterie są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.
Co dodalibyście do tej listy?