Przejdź do treści

Lepszy klimat

Nowy

#78 | Post przerywany i głodówka – fakty i mity

"Post odmienił moje życie”. “Pozbyłem się zapalenia stawów/problemów z żołądkiem/trądziku”. “Wyleczyłam wszystkie choroby, zrzuciłam wagę, ciśnienie i parametry zdrowotne idealne” - to tylko kilka z komentarzy, które znaleźć można na głodówkowych grupach i pod filmami poruszającymi tematykę postów.  
Popularne

#77 | Jak pracować lepiej, czyli o pracy głębokiej, produktywności i neurochemii mózgu z Piotrem Buckim

Po co nam praca głęboka? Jakie daje korzyści? Co zmienia? Czy pozwala nam pracować szybciej? Co się dzieje w naszym mózgu, kiedy codziennie chcemy wykonywać zadania w pracy? O tym wszystkim rozmawiam z Piotrem Buckim, psychologiem biznesu i ekspertem od komunikacji, wykładowcą i autorem wielu książek, m.in. “Sapiens na zakupach”. 

#76 | Dlaczego Norwegia daje zielone światło kontrowersyjnemu górnictwu głębinowemu?

Pierwszym krajem na świecie, które właśnie dało zielone światło górnictwu głębinowemu - i to mimo ogromnych protestów aktywistów i badaczy - została Norwegia. Jakie były powody tej decyzji? Czym jest górnictwo głębinowe (deep sea mining)? Co obiecuje, czym grozi i dlaczego to temat, o którym w niedalekiej przyszłości będziemy najprawdopodobniej słyszeć wszyscy?  

#75 | 2.5 mln mrówek przypada na jednego człowieka – co dają światu mrówki i dlaczego są ważne?

Łącznie jest ich 20 KWADRYLIONÓW. Niektóre z nich chowają swoich zmarłych, inne wytwarzają kwas, którym spryskują swoich wrogów. Jeszcze inne biegają tak szybko, że w ciągu sekundy pokonują 100-krotność długości swojego ciała! Znajdziemy je w glebie, orzechu, który upadł, na drzewie i na łące, a ich obecność to także… mniej szczurów w mieście!  

#74 | Mleko bez krowy, czyli jak fermentacja precyzyjna może zmienić świat?

Fermentacja towarzyszy nam od 9 tysięcy lat - jednak dopiero od stosunkowo niedawna jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować warunki, w których jest przeprowadzana i z pomocą mikroorganizmów tworzyć nowe produkty. Proces ten nazywamy fermentacją precyzyjną. Na czym polega? Jakie możliwości oferuje? Co (kto?) i dlaczego blokuje jej rozwój? 

#73 | Spalarnie śmieci: jak działają i czy możemy dziś bez nich funkcjonować?

Jak wyglądają i jak funkcjonują spalarnie? Jakie odpady w nich spalamy? Co dzieje się z powstałymi w wyniku spalania produktami ubocznymi (które czasem wcale tak “uboczne” nie są)? Przez cały proces związany ze spalaniem odpadów przeprowadza nas Monika Michalska-Szulc, zawodowo związana z branżą gospodarki odpadami edukatorka odpadowa, którą z social mediów możecie znać jako @paniododpadów. 

#72 | Czy soja jest zdrowa?

Wokół soi nadal krąży wiele mitów: od wywoływania nowotworów do powodowania wzrostu piersi u mężczyzn. A jak jest w rzeczywistości? Czy soja naprawdę jest tak straszna, jak ją malują? 

#71 | Co łączy krowie bąki, metan i zmianę klimatu?

Krowa wytwarza tysiąc razy więcej metanu niż człowiek. Choć mówiąc bardziej dokładnie - to nie krowa, tylko mikroorganizmy, które żyją w żwaczu, są odpowiedzialne za produkcję tego gazu. Co to za mikroorganizmy? Jak działają? Czym jest żwacz i jak jest duży? Jak to się dzieje, że metan przyspiesza ocieplenie klimatu bardziej niż dwutlenek węgla? 

#70 | Recykling, fakty i mity o eko opakowaniach, segregacji i plastiku

Czy segregacja odpadów w Polsce ma sens? Czy to prawda, że posegregowane odpady są wrzucane do jednego kontenera? Dlaczego pojedyncze ogórki pakowane są w plastik? Czy tetrapaki to naprawdę “samo zło”, a szklane opakowania są zawsze lepsze od plastikowych? Ten odcinek rozwiewa wątpliwości związane z segregacją, recyklingiem i opakowaniami.  

#69 | Psychologia, ekologia, wegetarianizm. Jak rozmawiać, żeby się dogadać?

Zderzasz się z bliskimi i ludźmi w social mediach w tematach związanych z ekologią, klimatem i osobistymi wyborami, np. wegetarianizmem? Nie wiesz, jak dyskutować? Jak rozmawiać, aby się dogadać? Ten odcinek jest dla Ciebie.  
Lepszy Klimat
W czasach kryzysu klimatycznego, potrzebujemy dobrych wiadomości. Potrzebujemy informacji, które motywują, inspirują i dają nadzieję. Podcast "Lepszy Klimat", to rozmowy z innowatorami, start-upowcami i aktywistami działającymi na rzecz naprawy świata...
O mnie
Promuję świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. Pasjonuję się CSR i zrównoważonym rozwojem w biznesie. Poza blogiem, znajdziesz mnie też tutaj.
O mnie
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.