Przejdź do treści

Jak poprawnie segregować odpady? – zmiany od 1. stycznia 2019

Wiedzieliście, że już jeden niepoprawnie posegregowany śmieć (przykładowo opakowanie po jogurcie w niebieskim pojemniku) sprawia, że cały pojemnik nie jest przyjmowany do selektywnej zbiórki?
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Swego czasu próbowałam znaleźć w jednym miejscu w sieci informacje o tym, jak poprawnie segregować. Było to dość trudne. Bo przepisy to jedno, ale to, w którym mieście mieszkasz i kiedy te przepisy zaczynają obowiązywać, to drugie. Uporządkujmy więc te informacje (dla Warszawy).

Dlaczego w ogóle segregować?

 1. Bo dzięki segregacji dajesz drugie życie odpadom.
 2. Bo można wytworzyć nowe produkty przy mniejszym zużyciu energii i niższych nakładach finansowych.
 3. Segregacja się opłaca – jeśli segregujesz, zapłacisz mniej za wywóz śmieci. Na przykład w Warszawie gospodarstwo trzyosobowe zapłaci 34 zł, a przy braku segregacji 28 zł. Różnice nie są duże i w mojej ocenie, nie motywują wystarczająco mieszkańców do segregacji, ale jednak są i dla niektórych mogą być argumentem.
 4. To element postawy proeko, zmniejszasz liczbę śmieci na wysypiskach, gdzie śmieci te zalegają i rozkładają się latami.

Z ciekawostek:

 1. Wystarczy, że jedna osoba wrzuci do segregowanych śmieci nie to, co powinna (np. niedokończony jogurt) i cały pojemnik nie jest przyjmowany do selektywnej zbiórki.
 2. W 2020 roku poziom segregowanych odpadów ma osiągnąć 50 proc. (w 2018 roku 30 proc).
 3. Aż 40 proc. respondentów przyznaje, że pomimo znajomości zasad segregacji i selektywnej zbiórki odpadów, nie stosuje ich ani w domu, ani poza nim (*Dane Kantar Media, badanie na zlecenie Fundacji ProKarton).
 4. Do zasad segregacji w odniesieniu do opakowań po różnych produktach stosuje się sześciu na dziesięciu Polaków (60 proc.). Najczęściej są to osoby posiadające wykształcenie wyższe oraz zamieszkujące małe miasta oraz wsie.
 5. W Polsce tylko 222 tysiące ton odpadów komunalnych jest kompostowanych (2 proc.). Dla porównania w Danii, Szwajcarii oraz Szwecji poziom kompostowania takich odpadów sięga już 60 – 80 proc.

Ile powinieneś mieć koszy?

Wg uchwalonego w lutym 2018 regulaminu czystości w Warszawie, powinniśmy segregować śmieci do pięciu pojemników, a nowy system ma obowiązywać warszawiaków już od 1. stycznia 2019 roku. Jeśli masz dom i generujesz odpady tzw. „zielone” (np. skoszona trawa, gałęzie), to powinieneś mieć dodatkowy „zielony” pojemnik.

Czytaj więcej:  Pieluszki biodegradowalne, jednorazowe czy wielorazowe?

Jak powinna wygląda segregacja na dzień dzisiejszy, przed wejściem nowych zasad:

 1. szkło – specjalny pojemnik na szkło w kolorze niebieskim
 2. papier, plastik, puszki, kartony – specjalny pojemnik na odpady suche – żółty kolor pojemnika
 3. pozostałe  – pojemnik na „zmieszane”
 4. jeśli mieszkasz, np. w domu z ogrodem, to firmy odbierają też odpady tzw. „zielone” (gałęzie, liście, skoszona trawa)
 5. baterie, żarówki, opony, chemikalia czy lekarstwa – odstawiasz na własną rękę do specjalnych punktów odbioru (łatwo wyszukasz je w internecie)
 6. duże odpady (jak stary dywan czy rower) są traktowane jako „gabaryty” i odbierane przez firmy śmieciarskie w ramach tzw. „opłaty śmieciowej”

Jak będzie wyglądać segregacja śmieci od stycznia 2019 w Warszawie, przeczytasz poniżej. Informacje zostały zebrane na podstawie strony Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (każda gmina ma czas na wprowadzenie zmian do 2022 roku, więc jeśli nie mieszkasz w Warszawie, sprawdź jak to wygląda na terenie Twojego miejsca zamieszkania):

 1. POJEMNIK – SZKŁO – będzie odbierane co cztery tygodnie (zielony pojemnik) – dowiedz się, jak segregować
 2. POJEMNIK – PAPIER – będzie odbierany co dwa tygodnie (pojemnik niebieski) – dowiedz się, jak segregować
 3. POJEMNIK – tworzywa sztuczne i metale – będzie odbierany co dwa tygodnie (żółty kolor pojemnika)
 4. POJEMNIK – bioodpadki – raz w tygodniu będą odbierane przez firmy śmieciarskie – (brązowy kolor pojemnika)
 5. POJEMNIK – wszystko to, czego nie można zakwalifikować wyżej – „zmieszane” (ma być odbierany dwa razy w tygodniu)
 • oczywiście nadal aktualne będzie wyrzucanie do specjalnych punktów odbioru baterii czy lekarstw
 • tzw. „gabaryty” nadal będą odbierane przez firmy śmieciowe
Data dodania: 25 sierpnia 2018
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.