Przejdź do treści

Bycie wege a buty ze skóry

Buty ze skóry to temat kontrowersyjny - zwłaszcza dla wegetarian i wegan, czyli osób świadomie rezygnujących z mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Bo choć pochodzi od zwierząt, skóra jako materiał ma mnóstwo zalet - czego nie można powiedzieć o większości z dostępnych na rynku tzw. "eko skór"...
Buty ze skóry a bycie wege
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Jestem przeciwna hodowli przemysłowej, jestem prawie #wege (zdarza mi się zjeść rybę, więc w pełni wege nie jestem), ale bardzo chciałabym być #wegan. Uważam, że w rozmowie o mięsie niezwykle ważny temat to kwestia etyki. Co stoi za kilogramem kurczaka po 9 zł?

A jednak jestem też przeciwna ostremu podejściu do tematu. Że albo #weganizm, albo nic. Albo całkowite odstawienie mięsa, albo nic. A przecież o wiele więcej dobrego można zrobić namawiając do ograniczenia mięsa, edukując, argumentując, pokazując na własnym przykładzie  – tak pisze też autor książki „Jak stworzyć wegański świat”.

Wiem, że systemowe zmiany to klucz i chciałabym, aby przemysłowa hodowla została wzięta pod lupę przez państwo. Z drugiej strony branża wege rośnie i państwo nie ma tutaj jakoś specjalnie dużo zasług. To raczej nasze indywidualne wybory. 


W temacie bycia wege od lat funkcjonuje temat butów ze skóry. Że to nie na miejscu, że hipokryzja. Że jest lepszy wegetarianin/weganin i gorszy. Ten gorszy to ten noszący buty ze skóry. I serio, to jest problem, bo sami o tym mi piszecie i nie wiecie – kupować czy nie. Jakie są opcje?

  1.  „Sztuczna” skóra (tzw. eko skóra) – plusem jest to, że nie jest produktem odzwierzęcym, ale to nie oznacza, że jest przyjazna środowisku, bo zrobiona najczęściej z PCV czy poliuretanu. Ma swój ślad węglowy i nie jest biodegradowalna. BTW, ta branża ma być warta 85 mld dolarów do 2025 roku i rozwija się dynamicznie!
  2. Skóra z naturalnych materiałów, jak pinatex czy skóra z kaktusa, kombuchy. Na razie nie jest jest jeszcze szeroko dostępna, jest to raczej droższa opcja. Ale też ma swój ślad węglowy, poszczególne materiały mają minusy i plusy.
  3. Kupowanie z drugiej ręki – super, ale nie każdy chce nosić buty z second handu.
  4. Kupowanie nowych butów ze skóry, dobrej jakości, które posłużą przez lata. Skóra wykorzystywana do produkcji butów bywa produktem ubocznym hodowli zwierząt (ale i są specjalne hodowle na świecie „na skórę”). Można dodatkowo zwrócić uwagę na to, jak garbowana jest skóra – ten proces może być mniej lub bardziej ekologiczny. Dwie pary butów na zdjęciu mają wiele lat, jedna para około 10.

    A co jest obecnie najlepszą opcją dla Ciebie?
Czytaj więcej:  Czy gospodarka obiegu zamkniętego jest rozwiązaniem?

Ciekawią Cię wege newsy i innowacje? Posłuchaj rozmowy z Marcinem Tischnerem z ProVeg Polska:

Nowości w świecie roślinnego jedzenia.
Data dodania: 07 września 2020
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.