Przejdź do treści

Blog

GDZIE PODZIAŁY SIĘ WRÓBLE??

Autor: Justyna Czyszczoń
Zastanówcie się - kiedy ostatnio widzieliście wróbla? Też macie wrażenie, że dziś już wcale nie tak łatwo wypatrzeć te wszechobecne niegdyś ptaki? Dlaczego w Polsce było kiedyś więcej wróbli? I przede wszystkim: co się z nimi stało? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tym wpisie.

Polska zakaże jednorazowych e-papierosów?

Autor: Justyna Czyszczoń
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna oświadczyła przed kilkoma dniami, że w ministerstwie rozpoczynają się prace dotyczące ograniczenia sprzedaży jednorazowych e-papierosów, które nazwała plagą, przed którą należy chronić (zwłaszcza młodych) ludzi. Wprowadzone mają zostać przepisy zakazujące sprzedaży takich papierosów. Być może nawet już przed wakacjami!
Jak wybierać etyczną wełnę?

Wełna nie zawsze jest etyczna! Jak wybierać dobrze?

Autor: Paulina Górska
W niektórych kręgach wełna merino stała się bardzo popularna. I nie ma się czemu dziwić: jest lekka, nie gryzie, ma super właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że chroni przez zimnem w chłodne, a nie przegrzewa w cieplejsze dni. Ja kupuję ją głównie w drugim obiegu i dla dzieci, ale zdarza mi się czasem kupować nowe rzeczy.

Co jeść sezonowo w maju?

Świeże szparagi, chrupiący groszek cukrowy, jędrne rzodkiewki, POLSKIE TRUSKAWKI i młode ziemniaczki z koperkiem - to tylko kilka z sezonowych produktów, którymi rozpieszcza nas maj. Dni stają się coraz dłuższe, słońce pojawia się częściej a nam jak gdyby bardziej chce się żyć - i gotować ;) w poście znajdziecie przegląd warzyw i owoców, którymi zdecydowanie warto się w tym miesiącu zainteresować.
Autor: Justyna Czyszczoń

Gotujesz na gazie? Uważaj, możesz wdychać szkodliwe substancje!

Zapalenie dróg oddechowych, kaszel i świszczący oddech, choroby płuc i krążenia i zwiększona liczba ataków astmy, zwłaszcza u dzieci - - to kilka z konsekwencji narażenia na NO2, dwutlenek azotu, którego stężenie było prawie 2x wyższe w domach, w których gotuje się na gazie w porównaniu do tych, w których używa się urządzeń elektrycznych.
Autor: Justyna Czyszczoń

Co jeść sezonowo w kwietniu?

Kwiecień to czas, w którym warzywniaki ponownie zaczynają wypełniać się kolorowymi, młodymi warzywami. Nie wiem jak wy, ale my z niecierpliwością czekamy na rabarbar - tak, wbrew powszechnemu przekonaniu, rabarbar to nie owoc, a warzywo! Oczami wyobraźni kuchnia pachnie już rabarbarem pod roślinną, maślaną kruszonką, drożdżowym rabarbarowym ciastem i domowym kisielem.
Autor: Justyna Czyszczoń

Ocieplenie klimatu – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Luty 2024 na całym świecie był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Cały zeszły rok był najcieplejszym rokiem w historii - cieplejszym od średniej temperatur z okresu przedprzemysłowego o 1,2°C! Zresztą od maja 2023 roku, każdy kolejny miesiąc jest REKORDOWO CIEPŁY. Czy coś da się z tym jeszcze zrobić?
Autor: Justyna Czyszczoń

Co jeść sezonowo w marcu?

Marzec to miesiąc, w którym natura zaczyna powoli budzić się z zimowego snu - a to oznacza nowe smaki i kolory na naszych stołach. Choć w Polsce za wcześnie jeszcze by cieszyć się pełnią wiosennych plonów, na ryneczkach znajdziemy już świeże zioła, takie jak pietruszka, tymianek i bazylia, które są w stanie podkręcić smak dań z warzyw korzeniowych, które być może trochę się nam już znudziły...
Autor: Justyna Czyszczoń

Nad Polską praktycznie nie ma już nocnego nieba! – jak do tego doszło?

Niebo nad głowami co piątego mieszkańca Polski jest zbyt jasne, by można było poczuć, że nastała prawdziwa noc - donoszą naukowcy z Light Pollution Think Thank. Zbadali niebo nad Polską i przygotowali raport - pierwszy tak całościowo ukazujący skalę problemu, jakim jest zanieczyszczenie światłem. Czyli sytuacja, w której nocą emitujemy za dużo zbyt mocnego światła, światła o niewłaściwym natężeniu czy barwie.
Autor: Justyna Czyszczoń

Co jeść sezonowo w lutym?

Luty to miesiąc, w którym zdecydowanie może już doskwierać nam znużenie monotonią posiłków - to zrozumiałe, w końcu nawet najsmaczniejsze dania (pieczone ziemniaki, to o was mowa!) mogą się znudzić. Ale bynajmniej nie oznacza to, że do nadejścia wiosny jesteśmy skazani na nudne posiłki!
Autor: Justyna Czyszczoń

Co jeść sezonowo w styczniu?

Styczeń nie jest miesiącem, który kojarzymy z obfitością warzyw i owoców - i prawidłowo, bo ich selekcja jest teraz znacznie ograniczona. Ale to nie znaczy, że musimy żywić się pizzą z piekarnika - zobaczcie, co sezonowego można zjadać w styczniu!
Autor: Justyna Czyszczoń

Co jeść sezonowo w grudniu?

Grudzień w kuchni wcale nie musi być nudny! Fani fanów warzyw i owoców nadal znajdą coś dla siebie: są ziemniaki i buraki, brukselka i warzywa korzeniowe. A co tego kiszonki <3
Autor: Justyna Czyszczoń
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.