Przejdź do treści

Drugie życie plastiku w szczoteczkach do zębów z serii Green Clean od Jordan

Przez ostatnich kilka lat przetestowałam różne szczoteczki do zębów – od bambusowych, po takie z drewna bukowego, z włosiem różnorakiego pochodzenia, po szczoteczki, których rękojeść pochodzi z recyklingu. Myślę, że było to z dobre 10 różnych marek. Dlaczego tyle testów?
Jordan Green Clean
Data dodania:
Autor: Paulina Górska
Jordan Green Clean
Jordan Green Clean

Bo do większości z nich miałam uwagi – nie lubię poczucia, że mam drewno w buzi, część nie domywała, przy niektórych mycie było bolesne. Te, które uważam za jedne z najbardziej trafionych to szczoteczki Jordan z recyklingu, które testowałam już dobre pół roku temu. Tak, te szczoteczki to nadal plastik, ale uważam, że ich wybór jest dobrą, zrównoważoną alternatywą dla tych z plastiku surowego. Dlaczego? Bo są, poza włosiem, w 100% z recyklingu. A z recyklingiem mamy niemały problem. Z danych Eurostat wynika, że w UE jedynie 30% wyrzuconego przez nas plastiku jest przetwarzane. Nawet, jeśli poprawnie segregujemy plastik, duża jego część zostanie spalona (39%) lub trafi do składowania (31%). Takim wyborem więc ograniczamy produkcję nowego plastiku i wspieramy recykling.

Szczoteczki Jordan mają rękojeść jest wykonaną w 100% z recyklingu PP poużytkowego, który został oddany przez konsumentów do recyklingu. Czyli jest to plastik, np. po pojemnikach na jogurty czy margarynę. W ten sposób firma ze swoimi działaniami wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej. Zresztą nie tylko tymi – zadbała również o takie elementy, jak opakowanie, etykiety i klej do nich użyty oraz włosie. Sami zobaczcie:

Kilka ważnych cech charakterystycznych dla szczoteczek:

  • Czy taki plastik jest bezpieczny? Tak, jest zgodny z surowymi przepisami FDA, co oznacza, że jest bezpieczny dla żywności i Twoich ust
  • Włosie szczoteczek wykonane jest nylonu z oleju rycynowego, czyli rącznika pospolitego, który ma w 100% pochodzenie biologiczne, jest zasobem odnawialnym i naturalnym. Nie zawiera barwników. I ma to do siebie, że może rosnąć na nieprzyjaznych warunkach ekologicznych oraz nie konkuruje z sektorem rolnym
  • Opakowanie szczoteczek nie zawiera plastiku, jest wykonane z makulatury z przemysłu papierniczego i niechcianych skrzynek handlowych zebranych przez przemysł zajmujący się odpadami, w ten sposób daje mu się drugie życie!
  • Etykieta wykonana jest z papieru z certyfikatem FSC + PEFC. Te certyfikaty oznaczają, że lasy są zarządzane w sposób zrównoważony, a surowiec drzewny pochodzi z legalnych źródeł
  • Klej wykorzystany do etykiety jest na bazie kauczuku i został opracowany oraz wyprodukowany w sposób możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska. Jest również zgodny z przepisami FDA, które określają warunki produkcji materiałów mających kontakt z żywnością
Czytaj więcej:  Jak kupować polskie marki odzieżowe?

Linia GreenClean Jordan to nie tylko szczoteczki, ale też nić dentystyczna czy pasta do zębów.

Nić dentystyczna i flosser:

Fajny produkt, ponieważ jest zapakowany w 100% bez użycia plastiku. Opakowanie to karton z recyklingu, a naklejki są z aluminium. Sama nić jest wegańska i bez wykorzystania wosku pszczelego. Flosser, jaka pozostałe produkty z linii Green Clean, jest wykonany z plastiku z recyklingu.

Pasta do zębów:

Pasta do zębów to w 98% naturalny skład (m.in. ksylitol, łagodny środek pieniący bez SLS i niskie RDA, czyli ścieralność), opakowanie z plastiku z recyklingu i brak zbędnego kartonika. 2% stanowi fluor, który zapobiega próchnicy oraz łagodne środki konserwujące, które mają zapobiec rozwojowi pleśni w tubce – wilgoć w łazience stanowi mało przyjazne środowisko.

Po zużyciu do jakiego kosza?

Pewnie zadajecie sobie pytanie, jak odpowiednio po zużyciu segregować produkt? Produkt trzeba wyrzucić do zmieszanych.

Gdzie kupisz?

Szczoteczki możesz kupić w drogeriach Rossmann, kosztują około 9-11zł.

No i fajnie, że Jordan idzie w stronę zrównoważonych produktów. A jakie ma plany?

Na przełomie 2020/2021 roku chce w pozostałych liniach zrezygnować z wykorzystania w produkcji szczoteczek dla dorosłych surowego plastiku i zastąpić go tworzywem pochodzącym wyłącznie z recyklingu. W 2021 roku to samo chce zrobić w szczoteczkach dla dzieci.

Mi się szczoteczki z linii Green Clean dobrze sprawdziły – dobrze domywają, nie pleśnieją (co zdarzało się w uchwytach bambusowych), włosie mi odpowiada – nie kaleczy dziąseł. No i last but not least – dobrze wyglądają, bo zostały zaprojektowane przez norweskiego projektanta Andreasa Engesvika.

Szczoteczki Jordan kupisz w Rossmanie.

Artykuł powstał we współpracy z Jordan.




Chcesz dowiedzieć się więcej o recyklingu plastiku? Posłuchaj rozmowy z Martą Krawczyk, kopalnią wiedzy w tym temacie:

Recykling, fakty i mity o eko opakowaniach, segregacji i plastiku
Data dodania: 03 lipca 2020
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.