Przejdź do treści

Dlaczego warto jeść lokalne warzywa i owoce?

Dlaczego warto kupować sezonowo? W zasadzie dla każdego sezonowość i lokalność oznacza co innego - dla jednych to kupowanie jedzenia wyprodukowanego w tym samym kraju, w którym mieszka, dla kogoś innego to jedzenie wyhodowane samodzielnie. Dla innych warunkiem jest to, żebyśmy znali rolnika, w którego gospodarstwie wyhodowano to, co kupujemy. Cokolwiek to znaczy, tworzy to specyficzną więź z jedzeniem, przyczynia się do mniejszego marnotrawstwa.
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Łapcie powody, dla których warto kupować lokalnie:

  1. Bo dzięki temu wspierasz lokalne rolnictwo i powstawanie lokalnych miejsc pracy. Według Copa-Cogeca, europejskiego stowarzyszenia rolników, rolnicy otrzymują średnio 21 proc. wartości produktu rolnego, podczas gdy 28 proc. trafia do przetwórców, a aż 51 proc. do sprzedawców detalicznych.
  2. Wiesz, że egzotyczne owoce i warzywa nie trafiają do nas z próżni i muszą być transportowane przez pół świata, żebyśmy mogli je zjeść? To trwa czasem całymi tygodniami i jest to również niemały ślad węglowy. Z badań (z 2008 roku, źródło: Carnegie Mellon University) wynika, że jedzenie lokalnie może obniżyć nasz ślad węglowy o 4-5%.
  3. Krótki łańcuch dostaw jedzenia ma ogromne znaczenie. Im mniej pośredników, tym lepiej – tym więcej zarobi lokalny rolnik i tym większe będzie miał szanse na przetrwanie i rozwój działalności. W 2015 r. 15 proc. rolników sprzedawało połowę swoich produktów w ramach krótkich łańcuchów dostaw żywności – tak wykazało badanie przeprowadzone przez Europejskie Centrum Badań i Dokumentacji Parlamentarnej (ECPRD). Ten wynik nie zachwyca.
  4. Największą wartość i gęstość odżywczą mają produkty naturalnie występujące w naszym klimacie w danej porze roku.

Problemem dzisiejszego konsumenta, w szczególności tego świadomego, jest trudność w uzyskaniu informacji o tym, skąd dane warzywa i owoce, które kupuje, pochodzą. Najlepiej kupować u tego rolnika, który w swoim gospodarstwie wyhodował dany produkt, ale nie każdy z nas, w szczególności żyjący w dużym mieście, ma dostęp do takich rolników. Czasem też dostęp jest, ale organizacja i logistyka, aby pozyskać takie produkty, nie jest łatwa. Ja jestem takim przykładem – mogę robić zakupy w Kooperatywie Dobrze czy na BioBazarze w Warszawie, ale oba miejsca oznaczają dla mnie kilkukilometrową podróż. Robię zwykle duże zakupy, więc jazda rowerem jest niemożliwa. Koszt dotarcia samochodem i ślad węglowy z tym związany jest natomiast bardzo duży.

Czytaj więcej:  LastObject, czyli genialne wielorazowe chusteczki i patyczki!

Warto też przyjrzeć się idei ogrodów współdzielonych, których lista dla Warszawy znajduje się tutaj. Ogrody współdzielone to miejsca, gdzie mieszkańcy współdzielą przestrzeń, na której mogą uprawiać warzywa i owoce, z których potem mogą korzystać w domu. To mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na to, jak uprawiają żywność, takie ogrody współdzielone pełnią też rolę edukacyjną i zmniejszają drogę naszej żywności na talerze, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Data dodania: 12 czerwca 2019
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.