Przejdź do treści

Dlaczego warto jeść lokalne warzywa i owoce?

Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Dlaczego warto wybierać lokalne warzywa i owoce? Dlaczego warto kupować sezonowo? W zasadzie dla każdego sezonowość i lokalność oznacza co innego – dla jednych to kupowanie jedzenia wyprodukowanego w tym samym kraju, w którym mieszka, dla kogoś innego to jedzenie wyhodowane samodzielnie. Dla innych warunkiem jest to, żebyśmy znali rolnika, w którego gospodarstwie wyhodowano to, co kupujemy. Cokolwiek to znaczy, tworzy to specyficzną więź z jedzeniem, przyczynia się do mniejszego marnotrawstwa.

Łapcie powody, dla których warto kupować lokalnie:

  1. Bo dzięki temu wspierasz lokalne rolnictwo i powstawanie lokalnych miejsc pracy. Według Copa-Cogeca, europejskiego stowarzyszenia rolników, rolnicy otrzymują średnio 21 proc. wartości produktu rolnego, podczas gdy 28 proc. trafia do przetwórców, a aż 51 proc. do sprzedawców detalicznych.
  2. Wiesz, że egzotyczne owoce i warzywa nie trafiają do nas z próżni i muszą być transportowane przez pół świata, żebyśmy mogli je zjeść? To trwa czasem całymi tygodniami i jest to również niemały ślad węglowy. Z badań (z 2008 roku, źródło: Carnegie Mellon University) wynika, że jedzenie lokalnie może obniżyć nasz ślad węglowy o 4-5%.
  3. Krótki łańcuch dostaw jedzenia ma ogromne znaczenie. Im mniej pośredników, tym lepiej – tym więcej zarobi lokalny rolnik i tym większe będzie miał szanse na przetrwanie i rozwój działalności. W 2015 r. 15 proc. rolników sprzedawało połowę swoich produktów w ramach krótkich łańcuchów dostaw żywności – tak wykazało badanie przeprowadzone przez Europejskie Centrum Badań i Dokumentacji Parlamentarnej (ECPRD). Ten wynik nie zachwyca.
  4. Największą wartość i gęstość odżywczą mają produkty naturalnie występujące w naszym klimacie w danej porze roku.

Problemem dzisiejszego konsumenta, w szczególności tego świadomego, jest trudność w uzyskaniu informacji o tym, skąd dane warzywa i owoce, które kupuje, pochodzą. Najlepiej kupować u tego rolnika, który w swoim gospodarstwie wyhodował dany produkt, ale nie każdy z nas, w szczególności żyjący w dużym mieści, ma dostęp do takich rolników. Czasem też dostęp jest, ale organizacja i logistyka, aby pozyskać takie produkty, nie jest łatwa. Ja jestem takim przykładem – mogę robić zakupy w Kooperatywie Dobrze czy na BioBazarze w Warszawie, ale oba miejsca oznaczają podróż kilkukilometrową. Robię zwykle duże zakupy, więc jazda rowerem jest niemożliwa. Koszt dotarcia samochodem i ślad węglowy z tym związany jest bardzo duży.

Warto też przyjrzeć się idei ogrodów współdzielonych, których lista dla Warszawy znajduje się tutaj. Ogrody współdzielone to miejsca, gdzie mieszkańcy współdzielą przestrzeń, na której mogą uprawiać warzywa i owoce, z których potem mogą korzystać w domu. To mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na to, jak uprawiają żywność, takie ogrody współdzielone pełnią też rolę edukacyjną i zmniejszają drogę naszej żywności na talerze, co ma pozytywny wpływ na środowisko.

Data dodania: 12 czerwca 2019
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.