Jak ograniczyć plastik w swoim życiu?

Plastik wydaje się być wszędobylskim materiałem. Co możemy zrobić, aby go ograniczyć? I co mogą zrobić firmy dla środowiska? Tego dowiesz się z podcastu #DobryTemat.
Nie, nie da się żyć bez plastiku. Kontrowersyjne?
Pytanie o to, czy da się żyć bez plastiku, zadał mi ostatnio Karol Okrasa w podcaście #DobryTemat, który nagrywaliśmy dla Lidl Polska @lidlpolska. Plastik to nie jest ZŁY materiał. Jego zastosowanie jest przecież bardzo szerokie, korzysta się z niego w medycynie – dzięki plastikowi jest bardziej sterylnie i bezpiecznie.
Fakty są takie, że w 1950 roku wyprodukowano 1,5 mld ton plastiku, a w 2015 roku już 332 mld ton. To ogromny skok! Z ostatnich badań opublikowanych w Nature Communications wynika, że mikroplastik (to cząstki plastiku o długości poniżej pięciu milimetrów) występuje praktycznie wszędzie – od Oceanu Arktycznego, po Europę, biegun północny czy północnoamerykańską Arktykę. Jak powstaje mikroplastik? Chociażby w procesie prania ubrań, które wykonane są z poliestru czy akrylu. I to też potwierdzają badania: 73% znalezionych przez naukowców włókien było wykonanych z poliestru.
Problemem plastiku jest też jego powszechne zastosowanie również w obszarach, gdzie można go zastąpić czymś, co jest wielorazowe. I tutaj przede wszystkim powinniśmy działać my + przedsiębiorstwa + instytucje.
Od czego możemy zacząć my – konsumenci, aby ograniczyć ilość plastiku?
- własne torby na zakupy
- wielorazowe bidony i termosy na kawę, wodę czy herbatę
- czytanie składów (mikroplastik kryje się w wielu produktach)
- kranówka zamiast wody w jednorazowych butelkach
- wybór owoców i warzyw na wagę (i korzystanie z własnych wielorazowych torebek na zakupy – jeśli ich nie masz, w części sklepów można kupić własne. Np. Lidl ma torebki wielorazowe, które znaleźć można obok działu warzywno-owocowego)
- wybór opakowań/produktów z recyklingu i nadających się do recyklingu – na rynku jest ich coraz więcej. Takie decyzje wspierają tzw. gospodarkę obiegu zamkniętego, w której jak najdłużej korzystamy z zasobów
- segregacja śmieci – to ważne, aby segregować. Najczęściej Polacy wskazują na brak miejsca w kuchni jako powód braku segregacji – ja również nie mam miejsca w kuchni na 5 koszy – część z nich trzymam na balkonie.
Kilka lat temu w moim domu „produkowaliśmy” torbę plastikowych odpadów dziennie. Dzisiaj nadal wiele rzeczy kupujemy w plastikowych opakowaniach, bo ciężko bez nich funkcjonować w 100%, ale tych odpadów powstaje o wiele mniej. I dla mnie to powód do radości. To wynik naszych codziennych świadomych decyzji.
A co mogą zrobić przedsiębiorstwa żeby ograniczyć zużycie plastiku?
Cieszę się też, że duże firmy, jak właśnie Lidl, działają w temacie plastiku – firma będzie dążyć do:
- zmniejszenia zużycia tworzyw sztucznych do 20% do 2025 roku
- oraz do tego, aby 100% opakowań marek własnych maksymalnie nadawało się do recyklingu do 2025 roku.
Na mnie też wrażenie robi też powiększająca się oferta wegetariańskich produktów i zamienników mięsa (w tym własny Next Level Meat z mniejszą o 91% emisją CO2, aniżeli burger wołowy) czy działania na rzecz pozyskiwania zrównoważonej bawełny do produkcji własnych ubrań.
Więcej o zobowiązaniach w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju Lidl Polska przeczytasz tutaj.
A więcej o plastiku dowiesz się z podcastu #DobryTemat!
Podcastu #DobryTemat posłuchacie tutaj:
W podcaście opowiadam o plastiku (i trochę o jego historii), o tym, czy plastik tego świata mają nieść tylko konsumenci (no wiadomo, że nie) oraz działaniach przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju.