Przejdź do treści

Nago, czyli zrównoważona moda

Transparentne ceny, materiały nie zawierające szkodliwych substancji, pakowanie bez plastiku, europejska produkcja - to kilka z cech wyróżniających Nago, nową markę na polskim rynku bardziej zrównoważonej i etycznej mody.
Nago Store
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Właśnie wystartowała marka Nago. Julia Turewicz z Nago Store opowiada, że to marka tworzona w trendzie mody zrównoważonej, a materiały są certyfikowane ekologicznie i bez sztucznych włókien. Dlaczego to tak ważne, pisałam chwilę temu w tekście o szkodliwości sztucznych materiałów w kontekście szkodliwego wpływu na środowisko.

Co jeszcze wyróżnia markę?:

  • dodatki w ubraniach nie zawierają szkodliwych substancji
  • do produkcji jest używana tzw. „brudna” woda, zamiast pitnej
  • metalowe guziki są bez dodatku nylonu
  • niezbędne metki są z bawełny
  • zawieszki są papierowe z metalową agrafką i bawełnianym sznurkiem
  • ubrania są pakowane do bawełnianych woreczków, a następnie do tekturowych pudełek, które nie są wypełnione folią
  • same ubrania są zaprojektowane tak, aby były uniwersalne i ponadczasowe
  • produkcja odbywa się w Europie, bo Nago to marka, której autorzy zwracają uwagę na niekorzystny wpływ transportu na środowisko

To wszystko brzmi ciekawie i odpowiedzialnie. Znam i kupuję produkty marek Elementy i Bałagan, które jako jedne z nielicznych mówią otwarcie o tym, ile kosztuje produkcja, gdzie szyte są ich ubrania i wytwarzane buty, jaka jest na nich marża. Takich marek w Polsce jest mniej niż 10 (jeśli się mylę, poprawcie), czyli jest to nisza. Małe i średnie miasta do takiej mody jeszcze nie mają do nich bezpośredniego dostępu (no chyba że tylko online). Na ten moment to tylko coraz bardziej interesujący element krajobrazu dużych miast, gdzie tworzą się alternatywne miejsca z jakościową modą lokalną – jak np. Mysia3. Barierą też może być cena – t-shirt kosztuje 150zł, sukienka ok. 350 zł. To są znacznie wyższe ceny, niż te, które oferują sieciówki. Jest to jednak wypadkowa tych wszystkich punktów wyróżniających markę na rynku: bawełniane woreczki, szycie w Polsce, organiczna bawełna – to musi kosztować.

Czytaj więcej:  Te protipy pomogą Ci prawidłowo segregować odpady

Jesteśmy więc w procesie zmian i ostatecznie to do nas, konsumentów należy decyzja, gdzie kupujemy, jakie materiały chcemy mieć w swojej szafie, czy produkcja jest zrównoważona. Jeśli głosujemy portfelem tutaj, przyczyniamy się do wzmocnienia trendu odpowiedzialnej mody. Cieszy więc powstanie każdej nowej marki, jak Nago, która na pewno ma szanse się do tego przyczynić.

Jak kupować lepiej? Koniecznie posłuchaj, co w tym temacie do powiedzenia ma Piotr Bucki, autor książki „Sapiens na zakupach”:

Sapiens na zakupach, czyli dlaczego kupujemy za dużo i jak kupować bardziej świadomie?
Data dodania: 12 października 2018
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.