Przejdź do treści

Małe kroki, wielka zmiana – zobacz, jak na co dzień redukować swój ślad węglowy

Ślad węglowy (ang. carbon footprint) to suma emisji gazów cieplarnianych, którą generują wszystkie nasze aktywności i życiowe wybory.
redukcja śladu węglowego
Data dodania:
Autor: Justyna Czyszczoń

Złą wiadomością jest, że każda, nawet najmniejsza czynność, którą wykonujemy, obciążona jest emisją CO2 i innych gazów cieplarnianych oraz, że w XXI wieku realnie nie da się już żyć bezemisyjnie.

Dobrą zaś to, że mamy ogromny wpływ na to, jak wysokie – lub niskie – będziemy generować emisje. Małe wybory też mają znaczenie. 

Jak w takim razie na co dzień zmniejszać swój ślad węglowy?
– 10 sposobów!

  1. Jedz sezonowo i jak najbardziej lokalnie, kupuj “z głową”, ogranicz mięso i produkty odzwierzęce
    Nie musisz od razu przechodzić na weganizm – już zmniejszenie ilości spożywanego mięsa znacząco ulży planecie. Spróbuj diety planetarnej – ten opracowany przez naukowców z EAT-Lancet sposób żywienia bazuje na nieprzetworzonych, pełnowartościowych produktach, ale dopuszcza przy tym niewielkie ilości produktów odzwierzęcych.
    Poświęć też chwilę, żeby nauczyć się odpowiednio przechowywać żywność, na zakupy chodź z listą, a na co dzień stosuj się do zasady FIFO – first in, first out, czyli wykorzystuj w pierwszej kolejności produkty kupione najwcześniej i te z najkrótszą datą ważności.
  2. Przesiądź się na rower lub transport publiczny, gdy to możliwe, zrezygnuj z samolotu
    Lot samolotem to emisje rzędu 285g węgla na kilometr. Dla porównania jadąc samochodem wyemitujemy 104g, a pociągiem 14g. Jednak nie wszędzie i nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie bez samochodu – w Polsce wykluczenie transportowe dotyka ponad 14 milionów osób! Jeśli wiesz, że do pracy/szkoły musisz jechać samochodem, spróbuj dogadać się z sąsiadami i rozważ wzajemne podwożenie – pozwoli to uniknąć sytuacji, w której w samochodzie podróżuje tylko jedna osoba. 
  3. Kupuj #zdrugiejręki, sprzedawaj lub oddawaj przedmioty, których nie potrzebujesz, a z których ktoś inny może jeszcze korzystać
    Oszczędność pieniędzy, energii elektrycznej i wody – której do wyprodukowania pary jeansów potrzeba – bagatela! – 10 tysięcy litrów – to tylko kilka korzyści z zakupów second hand. Vinted, facebookowe grupy, lumpeksy, vintage shopy, osiedlowe wymiany ubrań – możliwości jest naprawdę sporo. 
    A w międzyczasie dbaj o swoje ubrania – za odpowiednie pranie i pielęgnację odwdzięczą się dobrym wyglądem na dłużej.
  4. Oszczędzaj wodę
    Stwierdzenie, że woda w przyrodzie krąży, więc nigdy jej nie zabraknie, można włożyć między bajki. Polska ma jedne z najniższych zasobów wodnych w Europie, dlatego tak ważne jest, by mądrze nią gospodarować.
    Czy wiesz, że zakręcenie kranu na czas dwuminutowego mycia zębów to oszczędność aż 12 litrów wody? Kurek zakręcaj także podczas szorowania naczyń, kąpiel w wannie zamień na szybki prysznic, a jeśli myślisz o remoncie, rozważ wodooszczędną armaturę oraz zmywarki i pralki z programami eco. Podziękuje Ci nie tylko planeta, ale także Twój portfel. 
  5. Unikaj opakowań jednorazowego użytku
    Warzywa i owoce staraj się kupować luzem, bez plastiku. Na zakupy chodź #zwłasnątorbą i woreczkami (można je już kupić w dyskontach lub uszyć, np. ze starych firanek), które świetnie zastępują torebki-zrywki. A jeśli zdarzy Ci się zapomnieć i wrócić z kilkoma plastikowymi torbami (nikt nie jest doskonały), zabierz je na kolejne zakupy lub użyj jako worki na śmieci.
    PS. Szampony w kostce to prawdziwy game changer!
  6. Zmniejsz temperaturę w mieszkaniu – już 1℃ robi różnicę!
    Według danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dzięki obniżeniu temperatury w pomieszczeniach do 20℃ we wszystkich mieszkaniach w Polsce, zaoszczędzilibyśmy nawet 2 mln ton CO2. Dobrym krokiem jest też uszczelnienie okien. 
  7. Pierz ubrania w chłodnej wodzie
    Oprócz pościeli, którą zaleca się prać w 60℃, większości tekstyliów wystarczy 30℃. Jeśli ubrania nie są bardzo brudne, a tylko nieświeże, wybierz niższą temperaturę. To duża oszczędność energii. Jeśli możesz, zrezygnuj też z suszenia w suszarce. 
  8. Napraw, zamiast wymieniać
    Poszukaj w swojej okolicy miejsc specjalizujących się w naprawie: ubrań, butów, sprzętów elektronicznych, mebli. Jeśli jesteś z Poznania, zajrzyj do jednej z popularnych tam już kawiarenek naprawczych. A jeśli mimo chęci, naprawa okazuje się niemożliwa lub nieopłacalna, pamiętaj, żeby wyrzucić daną rzecz do odpowiedniego pojemnika. 
  9. Wyłączaj z prądu nieużywane urządzenia elektroniczne, nie zostawiaj sprzętów podłączonych do prądu, gdy bateria jest już naładowana
    Odpięcie urządzenia od podpiętej do prądu ładowarki nie ucina pobierania prądu. Nieładująca, ale podłączona do prądu ładowarka, w zależności od modelu i wieku, zużywa między 0,1 a 0,5 W na godzinę, a ładowarki do komputerów nawet 3-6 W.
    Z badań przeprowadzonych w Centrum Nauki Kopernik wynika dodatkowo, że w pełni naładowany, ale nadal podłączony do ładowarki telefon, pobiera z sieci 2/3 prądu, który pobierałby w trakcie ładowania. 
  10. Segreguj odpady
    Tylko odpowiednio rozdzielone odpady dają się zrecyklingować. Sprawdź, jakie zasady segregacji obowiązują w Twojej gminie, a w razie wątpliwości, gdzie wyrzucić brudne pudełko po pizzy, a gdzie podarty T-shirt, sprawdź w internecie lub zajrzyj na Instagram @pani_od_odpadów. W sieci działają też różne aplikacje wspierające nas w prawidłowej segregacji.
Czytaj więcej:  Czy terapia online to przyszłość?

*Pamiętaj, że Twój ślad węglowy ma też swój cyfrowy odpowiednik. Cyfrowy ślad węglowy to suma emisji z produkcji, użytkowania i przesyłania danych przez urządzenia i infrastrukturę cyfrową. Czyli też wszystkiego, co robimy w tak zwanym digitalu.

Aby go zminimalizować, możesz m.in: 

  • sprzątać skrzynkę mailową: usuwać stare maile i wersje robocze, niepotrzebne załączniki, opróżniać kosz i foldery ze spamem i reklamami
  • wypisać się z newsletterów, do których nie zaglądasz
  • zamknąć te miliony otwartych w przeglądarce kart 
  • zmniejszać jasność ekranu
  • zamiast w chmurze, przechowywać pliki na dysku zewnętrznym
  • wyłączać kamerę podczas spotkania online
  • zainstalować wtyczkę, która będzie blokować wyskakujące okienka i samoodtwarzające się filmy – szacuje się, że 1% całkowitego zużycia energii na Ziemi jest wykorzystywany do wyświetlania nam reklam!

Jak widzisz – sposobów na zmniejszenie swojego śladu węglowego jest mnóstwo! A to jest tylko część z nich. Niektóre ze sposobów są prostsze, inne wymagają zmian krok po kroku. Równie ważne, jeśli nawet nie ważniejsze są działania biznesu i regulacje prawne, decyzje rządów czy te płynące z Komisji Europejskiej. Na pewno jednak warto działać, to daje dużo sprawczości! 

Materiał powstał we współpracy płatnej z firmą Wedel.

Interesuje Cię temat zrównoważonej czekolady? Posłuchaj dedykowanego temu tematowi podcastu!

Czy da się robić bardziej zrównoważoną czekoladę?
Data dodania: 06 grudnia 2023
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.