Przejdź do treści

Krok 3 do #lesswaste. Kupowanie ekożywności na wagę + lista miejsc

Moim zdaniem to jedno z trudniejszych wyzwań. Już warzywa i owoce bez plastikowych opakowań to wyzwanie, a co, jeśli potrzebujesz kasz, oleju, makaronu, płatków, ziół, orzechów, ryżu, ciecierzycy czy fasoli? W stacjonarnym sklepie pod domem wszystko to dostaniesz, ale w plastiku. Podobnie w większości sieci handlowych. Co więc robić?
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Całymi miesiącami robiłam zakupy bez plastikowych opakowań, gdzie zwykle w koszyku lądowały te właśnie wyżej wymienione produkty jako jedyne zapakowane w plastik. Jak to zmieniłam?

  • nauczyłam się kupować z zapasem i planem (mam listę, na której spisuję na bieżąco, co mi się kończy)
  • znalazłam miejsca, które dostarczają produkty na wagę bez plastiku i regularnie w nich kupuję. Poniżej opisuję takie, w których można kupować na wagę i skupiam się na produktach ekologicznych, bo takie królują w mojej spiżarni. Miejsca będę dodawać regularnie, jeśli znacie jeszcze jakieś poza tą listą, napiszcie w komentarzu lub bezpośrednio do mnie. Chciałabym, żeby lista zawierała miejsca stacjonarne, ale i internetowe, które mogą być dobrą alternatywą dla tych osób, które mieszkają w małych miastach czy na wsi i nie mają dostępu do sklepu stacjonarnego. To, co na pewno warto dodać, to fakt, że raczej nie widać, żeby takie sklepy powstawały licznie, część z tych, które otworzyły się w ostatnich latach, została zamknięta (Nagie z Natury w Warszawie, czy Zmień to w Szczecinie).
  • jak możesz przygotować się do takich zakupów? Ja codziennie zabieram ze sobą kilka torebek wielorazowych, na wypadek, gdybym potrzebowała zrobić szybkie zakupy. Ale jeśli wizyta jest planowana, to weź ze sobą swoje opakowania wielorazowe. Jeśli ich nie masz, w większości takich sklepów powinieneś mieć możliwość zaopatrzenia się w wielorazówki lub po prostu dostaniesz papierową alternatywę.

Lista miejsc:

Internetowe:

  1. BIOrę (to również sklep stacjonarny z Poznania) – tutaj kupisz kasze, cukier, makarony ekologiczne, oleje, zioła, orzechy i o wiele więcej (np. spirulina w tabletkach). Sklep oferuje również różne akcesoria zerowastera, czyli butelki na wodę czy stalowe słomki. Produkty spożywcze są z upraw ekologicznych.

Stacjonarne:

1. Warszawa:

  • BioBazar – na BioBazarze jest jedno stoisko, dostępne trzy dni w tygodniu (środa, piątek, sobota), gdzie można kupić bardzo dużo produktów na wagę, w tym również sosy do sałatek do szklanego opakowania, zioła, makarony bezglutenowe, suszone owoce, kasze, strączkowe etc. Wszystkie produktu są ekologiczne. Tutaj właśnie regularnie robię zakupy w piątki lub soboty stacjonarnie (mam kilka minut z domu samochodem)
  • Deko Zakupy – bardzo duża oferta, od olejów, po kawę czy zdrowe słodycze. Świetne miejsce, bardzo przyjazne i z dobrymi cenami
Czytaj więcej:  Wełna nie zawsze jest etyczna! Jak wybierać dobrze?

2. Poznań

  • BIOrę  – sklep stacjonarny w Poznaniu z szeroką ofertą produktów na wagę. Tutaj sprawdź aktualne informacje o adresie i ofercie.

3. Wrocław

4. Białystok

  • sklep Eko-Bio – oferują szeroki asortyment produktów na wagę. Nie mają własnej strony internetowej, jedynie fanpage
  • Na Wagę Zdrowia – sprawdź fanpage
Kupowanie na wagę na BioBazarze
Data dodania: 28 października 2018
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.