Wchodzi zakaz jednorazowego plastiku
Czy to koniec jednorazowego plastiku?? 1. stycznia 2021 roku wchodzi w życie unijna dyrektywa "Single Use Plastics". W praktyce ze sklepów jednorazowe produkty muszą zniknąć najpóźniej do 3 lipca 2021 roku.

Data dodania:
Skąd taka decyzja? Według badań, tworzywa sztuczne stanowią nawet w 85% odpadów w środowisku morskim UE, z czego odpady jednorazowe nawet 50%.
Zakazanych będzie 10 produktów:
- patyczki higieniczne
- sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki)
- talerze
- słomki
- mieszadełka do napojów
- patyczki do balonów
- pojemniki do żywności
- styropianowe kubeczki
Kolejna istotna rzecz w dyrektywie dotyczy butelek PET i nakrętek:
- od 2025 r. wprowadzane do obrotu na terenie państw członkowskich butelki PET, mają zawierać co najmniej 25% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu
- od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników
- Już w zeszłym roku, na targach wystawienniczych bio, które odwiedziłam, była cała duża kategoria wystawców oferujących produkty degradowalne, z otrąb czy innych materiałów, które można kompostować czy nawet zjeść, ale przede wszystkim też takich, które mogą mieć funkcję jednorazową. Bardzo mnie to ucieszyło!
- To jest właśnie przykład zmian instytucjonalnych, systemowych, które robią kolosalną różnicę dla środowiska!
Odpady plastikowe to świetny surowiec do ponownego wykorzystania – pod warunkiem, że zostanie poprawnie zebrany i zrecyklingowany. Dowiedz się więcej o recyklingu plastiku z odcinka, w którym rozmawiam z kopalnią wiedzy na temat recyklingu – Martą Krawczyk:
Data dodania: 04 stycznia 2021