Przejdź do treści

BioBazar – relacja z zakupów

Zakupy ekologiczne i bez plastiku? Okazuje się, że to wyzwanie nawet, gdy mieszkasz w stolicy.
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

BioBazar jednym z niewielu miejsc (poza kooperatywami), gdzie można dostać duży wybór produktów ekologicznych. W szczególności, jeśli zależy Ci przy okazji na produktach zapakowanych do własnych torebek, a nie pakowanych do plastiku. Poza tym zostają jeszcze obecne w niektórych centrach handlowych sklepy Organic Market, ale ceny produktów w nich oceniam jako jedne z najwyższych spośród dostępnych opcji.

BioBazar historycznie dostępny był w Fabryce Norblina i na Pradze Południe, w Soho Factory. Fabryka Norblina została tymczasowo zamknięta na czas rewitalizacji, a w Soho najwyraźniej BioBazar nie przetrwał. Dzisiaj BioBazar funkcjonuje w Warszawie na Wołoskiej 3, w środy, piątki i soboty. Warto zaznaczyć, że w środy i piątki liczba stoisk jest co najmniej o połowę mniejsza, niż w soboty. Klientów jest również znacznie mniej (co dla mnie jest plusem). Ale „podstawowe” produkty do domu spokojnie wtedy kupisz.

Od jakiegoś czasu, z powodu przeprowadzki, BioBazar stał się logistycznie dla mnie bardziej dostępnym miejscem i tutaj w zasadzie robię zakupy spożywcze dla całej rodziny na kolejny tydzień.

Lubię tutaj kupować, ponieważ mam możliwość bezpośredniej rozmowy ze sprzedawcami, którzy często są jednocześnie właścicielami gospodarstw. Czuję wówczas, że mogę się dowiedzieć czegoś nowego o procesie produkcji czy hodowli, o trudnościach, sukcesach przy wytwarzaniu bio produktów. To dla mnie duża wartość i wiedza.

Co na BioBazarze można kupić?

 • warzywa i owoce, świeże zioła, ale również trudno dostępne produkty, jak np. aloes
 • produkty sypkie na wagę (ale pakowane również): kasze, ryż, płatki owsiane, zioła suszone, suszone owoce
 • szeroki wybór przetworów i zup
 • wędliny, mięso, nabiał
 • chleb
 • ciasta
 • ryby (w tym dziko żyjące) i owoce morza
 • produkty wege – od ciast po mleko
 • inne produkty – od bakalii po świeże makarony
 • ale też np. soki wyciskane, soki pasteryzowane i tym podobne

Ile to kosztuje?

Ceny są różne – ale na pewno wyższe niż bazarkowe (gdzie nie doświadczymy raczej produktów bio, a jeśli dostawca deklaruje, że produkt jest bio, to często nie może się posłużyć dowodem w postaci certyfikacji), ale za to często niższe niż w sieciowych sklepach z organiczną żywnością. W ramach BioBazaru na różnych stoiskach są różne ceny za podobne produkty, więc warto pochodzić i porównać. Przykładowe ceny: pęczek jarmużu – 5-6 zł, chleb na zakwasie razowy – 8 zł, mango – 52 zł za kilogram.

Czytaj więcej:  Wchodzi zakaz jednorazowego plastiku

Kto się tam wystawia i jakie stoiska polecam?

Stoisk jest kilkadziesiąt (sprawdź tutaj), w tym dwa z produktami na wagę, co może mieć szczególne znaczenie osób żyjących w stylu #zerowaste.

Zakupy na Biobazarze

Gdzie ja najczęściej kupuję i które stoiska polecam?

 1. Dobrodziej – warzywa, owoce, wszystko na wagę (95% nie jest pakowana w plastik), ale też świetne zupy (w tym słynny już bulion warzywny czy pomidorowa), kapusta kiszona czy pomidory kiszone, zakwas z buraków, syropy, pasty – wszystko wege, wszystko pyszne!
 2. Chruby – chleby, chleby i jeszcze raz chleby – na zakwasie, razowe, żytnie, gryczane
 3. Samo Dobro – świeże makarony, mleko roślinne, kefiry roślinne, ale też pyszne masła orzechowe
 4. Vege Kiosk – wegańskie gotowe obiady (np. burrito, naleśniki), ciasta
 5. BioSmak – np. mąki na wagę
 6. Bukiet Smaków – świetne zioła, ale też zieleniny jak szpinak, jarmuż, roszponka, sałata
 7. EkoJabłka Joanka – mój obowiązkowy przystanek, kupuję tutaj soki jabłkowe i jabłka
 8. JavaCoffee – kupuję tutaj kawę. Można zaopatrzyć się też w różne wielorazowe kubki, zaparzacze do herbaty czy kawy
 9. Terafood – kupuję obowiązkowo Kurkumika i mleko Teramleko
 10. MyCake – tutaj często ciasta, mają świetną ofertę wegańską i bezcukrową
 11. Skarby Smaku – tutaj kupuję pierogi, kotlety wege czy z bio kurczakiem (tylko ja praktycznie w ogóle nie jem mięsa w domu)

Co można kupić bez plastiku?

W zasadzie wszystko – od ciast po mleko czy ryby. Sprzedawcy są otwarci na wielorazowe opakowania, większość proponuje (jeśli nie masz swojego), papierowe torebki. Jest to przykładowo jedyne miejsce w Warszawie, gdzie trafiłam na niepakowany seler naciowy.

Data dodania: 10 listopada 2018
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.