Przeczytaj „Smog” Jakuba Chełmińskiego
Dawno nie zdarzyło mi się przeczytać całej książki w ciągu jednego wieczoru. Aż do momentu sięgnięcia po "Smog" Jakuba Chełmińskiego (Wydawnictwo Poznańskie). To wiedza obowiązkowa, z którą w sumie nie do końca wiadomo, co zrobić. Z jednej strony dołuje. Z drugiej poszerza horyzonty i pozwala postawić w świadomości smog jako temat, który powinien być traktowany priorytetowo - a tego możemy oczekiwać od polityków właśnie.
Data dodania:
Kilka interesujących danych:
✖ Przebywanie na zewnątrz w Warszawie przez 2h to jak „wypalanie” 745 papierosów rocznie. We Wrocławiu 1080, w Krakowie 2021…
✖ Za smog odpowiedzialne są kopciuchy, palenie śmieciami, fatalne paliwo (np. miał, mokry węgiel, słabej jakości węgiel), niewłaściwy sposób palenia w piecach, palenie meblościankami z czasów PRL, palenie olejem silnikowym, podkładami kolejowymi. Ale oczywiście i samochody – szacuje się, że w Warszawie samochody są odpowiedzialne nawet za 60-80% emisji pyłów PM10. W roboczym dniu w stolicy mamy nawet 1,7 mln samochodów, a kupujemy poniemieckie 10-15 letnie diesle i wycinamy z nich filtry dpf…
✖ Palisz drewnem w kominku? Uuu… palenie drewnem często szkodzi bardziej niż węglem i to nie tylko sąsiadom, ale i domownikom. Polski Alarm Smogowy badał stężenie zanieczyszczeń w domu, gdzie działa kominek. Dane są zatrważające.
✖ NIK oszacował, że jeśli będziemy prowadzili działania, jak dotychczas, walka ze smogiem potrwa w mazowieckim 62 lata, a w Łódzkiem… 99 lat! Wtedy dopiero doczekamy się czystego powietrza
✖ Tylko dziś z powodu zanieczyszczonego powietrza umrą 123 osoby.
✖ Pisałam ostatnio o Krakowie jako o mieście, w którym poprawiła się jakość powietrza. Nadal nie jest idealnie, ale progres widać. To efekt również potężnych wydatków – Kraków na sam Program Niskiej Emisji przeznaczył w 2017 roku 86 mln złotych, Łódź dla porównania 1,4 mln zł.
Ta książka to też opowieść o aktywistach, którym chce się walczyć o nasze czyste powietrze. Gdyby nie oni, byłoby znacznie gorzej.
Gorąco polecam!
Chcesz zgłębić temat zanieczyszczeń powietrza? Dowiedzieć się, jak walczyć o czyste powietrze w Polsce? Posłuchaj rozmowy z Patrykiem Białasem:
Data dodania: 04 listopada 2019