Przejdź do treści

Jak segregować odpady bio?

Odpady bio - jak segregować?
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

BIO ???????????????? to temat rzeka.

Ja mam to szczęście, że mam własny kompostownik, do którego wyrzucam odpady bio. Ale ostatnio przeszłam się do wspólnotowego śmietnika i w koszu było mnóstwo odpadów bio w plastikowych torebkach. Czyli część z nas próbuje, ale nie wie, że w plastikowych workach nie wyrzuca się odpadów bio ????. Co więc warto wiedzieć?

✔ Worki plastikowe czy biodegradowalne (to nie to samo, co kompostowalne) mogą zanieczyścić frakcję, takie odpady potem lądują na wysypisku śmieci czy do spalarni, zamiast np. być wykorzystane jako biopaliwo czy trafić do rolnika, któremu mogłyby posłużyć jako żyzny kompost ????

✔ Co ważne, na wysypisku śmieci nasz odpad bio nie rozkłada się tak jak myślimy – miedzy plastikiem, makulaturą i innymi materiałami raczej „mumifikuje się”… Badacze mówią, że żywność potrafi rozkładać się nawet lata, gdzie w normalnych organicznych warunkach to byłyby tygodnie czy miesiące. A odpady bio stanowią nawet 40% składowej wysypisk ????.

✔ Najczęstszym pytaniem jest pytanie o to, w czym wyrzucać ????. Jak widzicie, ja wyrzucam luzem i najlepiej właśnie tak robić. Ewentualnie w kompostowalnych workach, które posiadają specjalny certyfikat (pokazuję na 3. zdjęciu). Taki certyfikat potwierdza, że worek się rozłoży w przeciągu krótkiego okresu czasu (ok. 45 dni). Trzecia opcja to wyrzucanie w papierze, ALE niezadrukowanym!

✔ Oficjalne zalecenia MŚ mówią, że nie wyrzucamy do odpadów bio: ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, kości, mięsa i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych, kurzu z odkurzacza ????

Jakieś pytania? Czy w ogóle macie kosz na bio w domu? Czy macie kosz na bio we wspólnocie/spółdzielni?

Data dodania: 13 lutego 2020
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.