Przejdź do treści

#61 | Z elektrośmieci da się odzyskać cenne surowce! Co robić, aby trafiały do recyklingu?

Według szacunków ONZ, w 2023 r. na Ziemi wygenerujemy średnio 8 kg elektrośmieci na osobę. Daje to łącznie aż 61 mln ton substancji, z których można odzyskać między innymi złoto, srebro, miedź i konieczne do dalszej produkcji elektroniki metale ziem rzadkich. Ale żeby do tego doszło, najpierw należy je zebrać i odpowiednio przetworzyć. O tym, jak to zrobić, rozmawiam z Anną Podsiadło z ElektroEko.

Posłuchaj na Spotify:


Posłuchaj na innych platformach:

W 2022 roku na świecie wyrzucono 844 MILIONY jednorazowych e-papierosów! Zawarty w ich bateriach lit (gdyby został odzyskany) mógłby zasilić akumulatory 15 TYSIĘCY samochodów elektrycznych.

Niestety, o urządzeniach tak małych jak e-papierosy często nie myślimy w kategorii elektrośmieci. A gdyby tego było mało, 80% Polaków nadal trzyma w domu, piwnicy lub garażu stary sprzęt elektroniczny.

To błąd – według szacunków ONZ, w 2023 r. na Ziemi wygenerujemy średnio 8 kg elektrośmieci na osobę. Daje to łącznie aż 61 mln ton substancji, z których można odzyskać między innymi złoto, srebro, miedź i konieczne do dalszej produkcji elektroniki metale ziem rzadkich.

Ale żeby do tego doszło, najpierw należy je zebrać i odpowiednio przetworzyć. O tym, jak to zrobić, rozmawiam z Anną Podsiadło z ElektroEko. Ta organizacja odzysku elektroodpadów zebrała przez ostatnie lata 1,5 mln ton elektrośmieci!

Jak całkowicie za darmo pozbyć się elektrośmieci? Jak wygląda proces recyklingu elektrośmieci i co z nich powstaje? Dlaczego baterie to nie elektrośmieć? – zapraszam do słuchania!
Sponsorem podcastu jest ElektroEko.

Więcej treści znajdziesz tu:

Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob

Realizacja:

Justyna Czyszczoń – redakcja
Mysław – audio

P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.

Data dodania: 30 października 2023
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.