Przejdź do treści

Co jeść sezonowo w sierpniu?

Sierpień to miesiąc, który obfituje w pełne smaku i wartości odżywczych warzywa i owoce. To idealny czas, aby sięgnąć po soczyste pomidory, chrupiące papryki, aromatyczne zioła, a także owoce, takie jak słodkie maliny, borówki czy brzoskwinie. To czas, w którym lekkie sałatki w upalne dni przeplatają się już z lekko rozgrzewającymi zupami w chłodniejsze wieczory. Ale czegokolwiek byśmy nie wybrali, jedno jest pewne - w sierpniu kulinarnie na pewno nie będziemy się nudzić!
pomidory
Data dodania:
Autor: Justyna Czyszczoń

Do ulubieńców sezonu należą u nas:

1. Pomidory
Sierpień to szczyt sezonu na pomidory. Soczyste i pachnące doskonale sprawdzają się w sałatkach, zupach, sosach czy na kanapkach. Polecamy przetestować też przepis Rozkosznego na konfitowane pomidory. Warto próbować różnych odmian – od słodkich malinowych po intensywnie czerwone rzymskie. Albo tych z własnego ogródka 😉

2. Papryki
Papryki w sierpniu są wyjątkowo chrupiące i pełne smaku. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo, faszerowania, pieczenia i grillowania. Oraz do starego, dobrego leczo z ciecierzycą – na przykład z przepisu Jadłonomii

3. Cukinia i bakłażan
To idealny moment na korzystanie z cukinii i bakłażanów. Są wszechstronne w kuchni – można je piec, grillować, dusić, a nawet używać do przygotowania zdrowych przekąsek – np. tego czekoladowego chlebka z cukinii. Cukinia doskonale smakuje też w postaci placków i zup, a bakłażan jest świetnym składnikiem dań inspirowanych kuchnią śródziemnomorską.

4. Kukurydza
Nie ma sierpnia bez podwójnie kukurydzianej zupy z przepisu Jadłonomii. Kropka. Ale świeże kolby kukurydzy idealnie nadają się też do grillowania, gotowania na parze lub pieczenia.

5. Owoce jagodowe
Maliny, borówki, jeżyny i porzeczki – sierpień to ostatnia szansa, by nacieszyć się tymi owocami. I przygotować na przykład „rozkwitające” gallete w różnych wydaniach.

6. Brzoskwinie i nektarynki
Te soczyste owoce są w sierpniu najsmaczniejsze. Brzoskwinie i nektarynki można jeść na surowo, dodawać do sałatek, deserów czy dań głównych, a także przetwarzać na kompoty i dżemy. Są doskonałym źródłem witamin A i C i idealnie sprawdzają się w drożdżówkach 😉

7. Śliwki
Sierpień to również czas na śliwki. Można je jeść na surowo, zamieniać w powidła czy dodawać do ciast – na przykład tego drożdżowego z kruszonką. Śliwki są bogate w błonnik i pomagają w regulacji pracy układu trawiennego, co może być dodatkowym atutem po bardziej obfitych weekendowych grillach.

Czytaj więcej:  Jak oszczędzać wodę? - sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody w domu

Czy w przyszłości oprócz sezonu na konkretne warzywa i owoce będziemy mówili o sezonie na… świerszcze?
Posłuchaj dedykowanej jedzeniu owadów rozmowy z Pawłem Koperskim oraz Dominiką Adamczyk:

„Dzień dobry, poproszę chleb ze świerszczy”, czyli czy jedzenie owadów to przyszłość?
Data dodania: 07 sierpnia 2024
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.