Przejdź do treści

Wełna nie zawsze jest etyczna! Jak wybierać dobrze?

W niektórych kręgach wełna merino stała się bardzo popularna. I nie ma się czemu dziwić: jest lekka, nie gryzie, ma super właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że chroni przez zimnem w chłodne, a nie przegrzewa w cieplejsze dni. Ja kupuję ją głównie w drugim obiegu i dla dzieci, ale zdarza mi się czasem kupować nowe rzeczy.
Jak wybierać etyczną wełnę?
Współpraca z marką KOPYTO
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Czy wiemy jednak, że z produkcją merino i wełny w ogóle wiąże się wiele wyzwań środowiskowych i tych związanych z dobrostanem owiec? Już niekoniecznie. Mulesing, erozja gleby czy wylesianie to tylko niektóre z przykładów.

Wiele tego typu wyzwań rozwiązuje jednak certyfikat RWS i o nim więcej w dzisiejszym poście.

RWS ściśle zakazuje mulesingu, a hodowcy owiec zobowiązani są do przestrzegania zasady 5 wolności, czyli zapewnienia owcom funkcjonowania bez dyskomfortu, bólu, głodu i pragnienia, chorób, strachu oraz cierpienia. Wełna merino z certyfikatem RWS, z której powstają produkty KOPYTO, pochodzi z Australii z Congi Farm – rodzinnej farmy ze 100-letnią tradycją. Owce wypasane są tam na 10 000 hektarach ziemi, a ich wełna obrabiana jest bez użycia chloru. Środowisko ma też czas na regenerację.

W 2023 roku KOPYTO jako pierwsza w Polsce marka akcesoriów z wełny merino uzyskała certyfikat RWS – Responsible Wool Standard. Firmę tę założyły trzy przyjaciółki, którym kibicuję praktycznie od 2019 roku. Regularnie pytacie mnie, które marki są w Polsce faktycznie etyczne i działające prawdziwie ekologicznie – ta jest! Co więcej, nasze czapki z KOPYTO sprzed kilku lat wciąż mają się bardzo dobrze.
W przyszłym roku 100% produkcji KOPYTO będzie objęte certyfikatem RWS, a w najbliższym czasie Zosia, Kasia i Karolina mają plany na wprowadzenie cyrkularnych rozwiązań w produkcji.

Czy korzystasz z wełny? Na co zwracasz, kiedy podejmujesz decyzję o zakupie? Czy wiedza o wpływie wełny i certyfikacie RWS była Ci znana?

#rws #kopyto #czapki #merino #wełna #certyfikatrws

Interesuje Cię temat etycznej wełny? Posłuchaj rozmowy z dziewczynami z Kopyto tu:

Jak korzystać z wełny bez cierpienia owiec? Z KOPYTO o etycznej wełnie
Czytaj więcej:  Krok 3 do #lesswaste. Kupowanie ekożywności na wagę + lista miejsc
Data dodania: 10 listopada 2023
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.