10 książek o ekologii, które warto przeczytać
Nie będę tu szczegółowo recenzować książek – od tego są inne serwisy czy blogi, gdzie możecie przeczytać setki opinii. Jeśli coś znalazło się w zestawieniu, to po prostu oznacza, że według mnie warto po to sięgnąć, wzbogacić swoją biblioteczkę lub półkę Kindla, czy po prostu pożyczyć – co najbardziej polecam 🙂
1. „Świat na rozdrożu”, autor: Marcin Popkiewicz, Wydawnictwo: Sonia Draga, 2013 rok
Mimo że książka została wydana w 2013 roku, to jest wciąż świetnym wstępem w „przygodę” z zagadnieniem klimatu i trwającym dzisiaj kryzysem klimatycznym. Napisana naukowym, ale przystępnym językiem, jest źródłem danych, faktów, badań, analiz i wniosków. U mnie od tej książki wszystko się zaczęło. Leżąc w hamaku, na wakacjach, ponad dwa lata temu, im dalej zagłębiałam się w kolejne rozdziały, tym było mi coraz mniej „wakacyjnie”, bo książka „wyrywa” z letargu i nieświadomości. I jest nie tylko o klimacie. Poruszane są w niej inne zagadnienia, jak kryzysy finansowe, malejące zasoby paliw kopalnych, ogromne problemy z bioróżnorodnością. To książka, która wpływa na światopogląd! Marcina Popkiewicza można posłuchać zresztą na różnych wykładach, które prowadzi w całej Polsce, są też dostępne na rynku inne jego wartościowe pozycje.
2. „Nauka o klimacie”. Autorzy:
Nie ma lepszej książki o zmianach klimatycznych na polskich półkach. Książka naukowa, ale napisana zrozumiale, wyjaśnia wątpliwości, podaje mnóstwo faktów, bogata w wykresy, podejmująca „interakcje” z czytającym. Na rynku dostępnych jest mnóstwo świetnych popularnonaukowych pozycji do czytania, ale zmiany klimatyczne to, według mnie, największy i najpoważniejszych problem naszych czasów, więc i książka to „basic” do przeczytania.
3. „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”. Autorka: Naomi Klein, Wydawnictwo: Muza SA, 2014 rok
To znowu książka, w której jest mnóstwo cytatów, danych, faktów. Ale jest też osobistą historią Klein. To również wielkie bogactwo wiedzy, chociaż niełatwe w odbiorze i na pewno nie na dwa wieczory. Książka o klimacie w kontekście wielkiej i małej polityki, wielkiej i małej gospodarki, gdzie obrywa się zarówno denialistom, jak i ekologom. Naomi Klein promuje ideę sprawiedliwości klimatycznej, bazującej na trosce, umiarkowaniu, szacunku, odpowiedzialności.
4. „Szóste wymieranie. Historia nienaturalna”. Autorka: Elizabeth Kolbert, Wydawnictwo: W.A.B.
Jestem w trakcie czytania, ale już wiem, że książka jest dla mnie ważną pozycją. Autorka opowiada o antropocenie (czas, w którym obecnie żyjemy, zdominowany przez człowieka). W antropocenie wycięliśmy całe połacie lasów tropikalnych, w wyniku naszych działań wymarło mnóstwo gatunków zwierząt, nad którymi dominować zaczynają zwierzęta przemysłowe hodowane na potrzeby produkcji mięsa czy nabiału. Kolbert opowiada o konkretnych gatunkach zwierząt, które wyginęły czy o rafach koralowych, które znikają, co jest bezpośrednim skutkiem działań człowieka. Uświadamiająca, bardzo potrzebna pozycja, warto zaznaczyć, że autorka otrzymała Pulitzera za swoją ogromną, mrówczą, naukowo-dziennikarską pracę.
5. „Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”. Autorzy: Philip Lymbery, Isabel Oakeshott, Wydawnictwo: Vivante
Mocna pozycja, szczególnie dla tych, których chcą świadomie podchodzić do żywności i tego, co ląduje na ich talerzu. To książka, która spowodowała, że znacząco ograniczyłam jedzenie mięsa (jedzenie mięsa zdarza mi się obecnie okazjonalnie). Autor Philip Lymbery tropi i ujawnia, jak wygląda przemysłowa hodowla mięsa (i nabiału), jakie są warunki dla zwierząt na „farmach”, jakie to ma wreszcie niszczycielskie skutki dla środowiska, bioróżnorodności, ekosystemów, i wreszcie – zużycia jakich zasobów to wymaga. To są powalające na kolana dane i fakty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Pozycja obowiązkowa!
6. „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. Autorka: Marta Sapała, Wydawnictwo: Mamania
Książka różna od pozostałych, bo skupiająca się na polskim podwórku i analizie postaw konsumenckich Polaków. Dlaczego wrzuciłam tę książkę w tematykę ekologiczną? Bo ekologia również dotyczy świadomego funkcjonowania i świadomego konsumpcjonizmu. A o tym jest ta książka – o doświadczeniu roku bez kupowania dla kilkunastu osób, których Sapała opisuje w książce. Wyzwanie niełatwe, w szczególności w czasach, kiedy wszystko jest dostępne, często za niewielkie pieniądze (np. szybka moda). A może właśnie łatwe? Automatycznie samemu zaczynasz zadawać sobie pytania, które zadają sobie bohaterowie…
7. „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Autorka: Katarzyna Wągrowska, Wydawnictwo: Znak Literanova
Jedyna na rynku pozycja o realiach życia zero waste w Polsce. Można przeczytać więc kilka książek amerykańskich o zero waste, ale czuć w wielu momentach, że jednak pewne kwestie i problemy wynikają bezpośrednio z kultury czy rynku amerykańskiego, ale można też zacząć od książki Kasi Wągrowskiej i to też polecam. Znajdziecie tutaj porady dotyczące ograniczania śmieci, dotyczące robienia samodzielnie w domu kosmetyków czy chemii domowej czy innych sposobów na bardziej ekologiczne życie.
8. „Gotuję nie marnuję”. Autorka: Sylwia Majcher, Wydawnictwo: Buchmann
Książka z przepisami na posiłki, ale i konkretną ideą, którą jest ograniczanie odpadów spożywczych. Polacy wyrzucają tony żywności, głównie pochodzącej z naszych lodówek. Kupujemy za dużo, nie umiemy zarządzać jedzeniem, które stoi w lodówce – jest wiele różnych powodów. Sylwia Majcher (niedawno jeszcze dziennikarka TVN24) uczy, jak gotować świetne posiłki z resztek albo po prostu z tego, co masz w lodówce. Jak zamienić stary chleb, resztki warzyw w pyszne obiady czy śniadania dla całej rodziny.
9. „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”. Autor: Thomas Montgomery, Wydawnictwo: Wysoki Zamek
Żyjesz w mieście? Musisz przeczytać tę książkę. Często żyjemy w mieście próbując wziąć z niego, co dają, jakoś się dopasować. Na dłuższą metę to wywołuje frustrację. Ta książka pokazuje inną perspektywę, bo mówi o tym, że miasto jest dla nas, a nie odwrotnie. Miasto powinno nam służyć, czynić z nas ludzi szczęśliwych, a nie frustrować i nawet gorzej – doprowadzać do chorób (np. poprzez długotrwałe wdychanie smogu). Autor pokazuje też sposoby na zmienianie otoczenia (spaceruj, korzystaj z komunikacji miejskiej, przerzuć się na rower…). Ja sama po jej przeczytaniu przeprowadziłam się w okolice wielkiego parku, aby żyć zdrowiej i być bardziej szczęśliwa. Książka bogata w dane i przykłady.
10. „Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce” Katarzyna Kędzierska
Książka, którą czyta się szybko. Ja lubię bardziej naukowe pozycje, ta książka obfituje w przemyślenia i osobiste historie autorki. Obiektywnie jednak to nie jest minus, a może nawet dla początkującego minimalisty jest to plus, bo najłatwiej na przykładzie innych zmieniać własne życie. Katarzyna Kędzierska zaczęła zadawać sobie pytania o rzeczy materialne i zmieniać styl życia z „mieć” na „być”. To również moja filozofia życia.