Przejdź do treści

Jak segregować odpady bio?

Ostatnio przeszłam się do wspólnotowego śmietnika i w koszu na odpady bio zobaczyłam mnóstwo bioodpadów w plastikowych torebkach. Czyli część z nas próbuje, ale nie wie, że w plastikowych workach nie wyrzuca się odpadów. Co więc w temacie segregacji tej frakcji warto wiedzieć?
Odpady bio - jak segregować?
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Odpady bio to temat rzeka. Ja sama jestem szczęśliwą posiadaczką kompostownika, do którego wyrzucam odpady bio, ale wiem, że nie wszyscy mają możliwość samodzielnego kompostowania. Dlatego przygotowałam ten post – mini kompendium wiedzy na temat bioodpadów.

Odpady bio – segregacja – co warto wiedzieć?

✔ Worki plastikowe czy biodegradowalne (to nie to samo, co kompostowalne) mogą zanieczyścić frakcję, takie odpady potem lądują na wysypisku śmieci lub trafiają do spalarni, zamiast np. być wykorzystane jako biopaliwo czy trafić do rolnika, któremu mogłyby posłużyć jako żyzny kompost.

✔ Co ważne, na wysypisku śmieci nasz odpad bio nie rozkłada się tak, jak myślimy – między plastikiem, makulaturą i innymi materiałami raczej „mumifikuje się”… Badacze mówią, że żywność potrafi rozkładać się nawet latami, gdzie w normalnych organicznych warunkach, byłyby to tygodnie czy miesiące. A odpady bio stanowią nawet 40% składowej wysypisk śmieci.

✔ Najczęstszym zadawanym pytaniem jest pytanie o to, w czym wyrzucać bioodpadki. Jak widzicie, ja wyrzucam je luzem i najlepiej właśnie tak robić. Ewentualnie w kompostowalnych workach, które posiadają specjalny certyfikat (pokazuję na 3. zdjęciu). Taki certyfikat potwierdza, że worek się rozłoży w krótkim czasie (około 45 dni). Trzecia opcja to wyrzucanie w papierze, ALE UWAGA – niezadrukowanym!

✔ Oficjalne zalecenia MŚ mówią, że NIE WYRZUCAMY do odpadów bio: ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, kości, mięsa i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych, kurzu z odkurzacza.

Jakieś pytania? Czy w ogóle macie kosz na bio w domu? Czy macie kosz na bio we wspólnocie/spółdzielni?

Nie uwierzylibyście, że z pewnych odpadów bio – a konkretnie z fusów po kawie – można stworzyć takie rzeczy! Posłuchaj rozmowy ze startupem Ecobean, który recykling kawowych odpadów przenosi na wyższy poziom:

Czytaj więcej:  Przeczytaj "Smog" Jakuba Chełmińskiego
Polska firma przetwarza fusy po kawie w ligninę i olej kawowy. “Otworzymy gigarafinerię odpadów po kawie!”
Data dodania: 13 lutego 2020
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.