Gotowanie na gazie jak bierne palenie?
Czy wiesz, że gotowanie na gazie może być równie szkodliwe zupełnie jak bierne palenie? Czas przyjrzeć się bliżej temu, dlaczego kuchenki gazowe mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, środowisko i portfel. Jak wskazuje raport Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych, warto zwrócić na to uwagę.
Smog mamy też w domu
Gotowanie na gazie emituje benzen, tlenki azotu i inne toksyny – te same substancje, które znajdują się w dymie tytoniowym!
Te substancje zanieczyszczają powietrze w domu i mogą prowadzić do raka oraz problemów oddechowych. Długotrwałe wystawienie na ich działanie może zwiększyć ryzyko problemów z układem oddechowym, szczególnie u dzieci.
Koszty? Ogromne!
Wysokie stężenia benzenu mogą utrzymywać się w pomieszczeniach nawet kilka godzin po zakończeniu gotowania, co może być szkodliwe dla zdrowia całej rodziny.
Według szacunków EPHA, leczenie astmy dziecięcej związanej z gotowaniem na gazie kosztuje UE co najmniej 3,5 miliarda euro rocznie! Te koszty to m.in. leki, wizyty lekarskie i dni stracone z powodu choroby.
Jak podają CLASP wraz z European Public Health Alliance, w Polsce z powodu użycia kuchenek gazowych objawy astmy ma ponad 54 tys dzieci (to na przykład: kaszel, duszności i świszczący oddech).
Chociaż gotowanie na gazie wydaje się tańsze, w rzeczywistości elektryczne kuchenki mogą zredukować ogólne koszta, jak te związane z leczeniem. Program współpracy w zakresie etykietowania i standardów urządzeń (CLASP) sugeruje, że rządowe dotacje na wymianę kuchenek na elektryczne mogą przynieść nawet 16-krotny zwrot z inwestycji!
Gaz vs. elektryczność
Kuchenki gazowe są mniej wydajne niż elektryczne. Tylko 35% energii gazu trafia do gotowania, reszta podgrzewa powietrze.
Natomiast kuchenki indukcyjne mogą przekazać ponad 80% energii do potrawy. Gotowanie jest szybsze i bardziej efektywne!
Raport Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych rekomenduje samorządom utworzenie programów społecznych, które miałyby zachęcić do wymiany kuchenek.
Do czasu wymiany zadbaj o wentylację – używaj okapu podczas gotowania i zostaw go włączonym przez 10 minut po zakończeniu. W miarę możliwości zamontuj czujnik czadu (tlenku węgla).
Kuchenki gazowe mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – od wycieków gazu po zatrucia tlenkiem węgla. LPG jest szczególnie niebezpieczny, bo gromadzi się w dolnych partiach pomieszczeń, zwiększając ryzyko wybuchu.
Jak zatem dbać o powietrze w domu podczas gotowania?
- W miarę możliwości używaj okapu kuchennego z wyciągiem. Włączaj go zaraz po rozpoczęciu gotowania i pozostaw włączony przez około 10 minut po zakończeniu gotowania.
- Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi regularnych wymian/czyszczenia filtrów przeciwtłuszczowych w okapie kuchennym.
- Jeśli wentylator w okapie kuchennym nie działa, napraw go lub wymień jak najszybciej.
- W przypadku wymiany lub instalacji nowego okapu kuchennego, upewnij się, że ma wystarczającą zdolność do usuwania zanieczyszczeń powietrza.
- Jeśli nie masz okapu, podczas gotowania miej otwarte okna, a po zakończeniu wywietrz jeszcze dokładnie pomieszczenie.
Zamiana kuchenki gazowej na elektryczną to nie tylko zdrowszy wybór dla Twojej rodziny, ale też krok w stronę bardziej zrównoważonego stylu życia!
Co jeszcze zanieczyszcza powietrze wewnątrz naszych domów? Dowiesz się o tym z dedykowanego odcinka podcastu Lepszy Klimat, w którym rozmawiam z Moniką Stuczeń, mikrobiolożką specjalizującą się w temacie zanieczyszczeń:
Źródła:
Raport jest przygotowany przez Gotuj z Głową.
O zdrowiu dzieci donosi CLASP tutaj.
O wyrobach tytoniowych możecie poczytać pod linkiem.
Na temat zanieczyszczeń powietrza przeczytacie w artykule.
Raporty UN Global Compact Nework Poland można znaleźć tutaj.