Przejdź do treści

Polska zakaże jednorazowych e-papierosów?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna oświadczyła przed kilkoma dniami, że w ministerstwie rozpoczynają się prace dotyczące ograniczenia sprzedaży jednorazowych e-papierosów, które nazwała plagą, przed którą należy chronić (zwłaszcza młodych) ludzi. Wprowadzone mają zostać przepisy zakazujące sprzedaży takich papierosów. Być może nawet już przed wakacjami!
Data dodania:
Autor: Justyna Czyszczoń

Co tak właściwie jest nie tak z e-papierosami?

E-papierosy są często przedstawiane jako alternatywa dla zwykłych papierosów i pomoc w rzucaniu palenia. Tymczasem WHO (które apeluje o zakaz ich sprzedaży) oświadczyło, że NIE MA dowodów, jakoby miały pomagać pozbyć się nałogu. Badania potwierdzają także, że e-papierosy są niebezpieczne dla zdrowia i mogą uzależniać. Co więcej, sprzedaż e-papierosów odbywa się często niezgodnie z prawem – online. Dlatego tak łatwo mogą kupić je dzieci.

Co dodatkowo obiecują producenci jednorazowych e-papierosów?

  • oszczędność – “jednorazówka” może być odpowiednikiem nawet 2-3 paczek papierosów,
  • niższe stężenie szkodliwych substancji niż klasyczne papierosy,
  • lepszy smak – od jabłka, przez mango do waty cukrowej, wybór jest ogromny.

Liczby związane z e-papierosami są porażające:

  • 770 – minimum tyle wariantów smakowych jednorazowych e-papierosów jest dostępnych w oficjalnej polskiej dystrybucji;
  • 14,66 mln smakowych jednorazowych e-papierosów sprzedano w Polsce 2022 r. – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, choć Centrum Monitorowania Rynku ma nieco wyższe dane – 16,3 mln sztuk w 2022 roku i 54,2 mln sztuk w 2023 r.

„W przeciągu 12 miesięcy sprzedaż jednorazowych e-papierosów wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając wartość ok. 2 mld złotych”

– donosi Centrum Monitorowania Rynku. Raport podaje, że w 2023 ponad 70% sklepów spożywczych miało w swojej ofercie jakąś „jednorazówkę”.

Poniższy wykres ilustruje znaczący wzrost sprzedaży jednorazowych e-papierosów w ostatnich dwóch latach w Polsce:

Do tego dochodzą kwestie zdrowotne…

Jak różne kraje walczą z e-papierosami?

W styczniu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie obowiązywać na początku 2025 roku. Nad zakazem w Europie myśli obecnie kilka państw, w tym m.in. Niemcy, Francja, Irlandia.

Jeśli chodzi o e-papierosy ogólnie, zgodnie z danymi WHO z 2023, 33 kraje na świecie zakazują już ich sprzedaży, a 87 tę sprzedaż reguluje.

Jednorazowe e-papierosy to też (destrukcyjny) wpływ na środowisko w samej Wielkiej Brytanii do koszy na śmieci trafia 5 milionów jednorazowych e-papierosów TYGODNIOWO. To około 8 vapów na sekundę!!

Jednorazowe e-papierosy to elektrośmieci – ale i źródło cennych surowców. Niestety ich recykling (nawet gdy zostaną poprawnie zebrane) jest trudny i kosztowny: są zaprojektowane jako całość, co oznacza, że baterii nie można łatwo oddzielić od plastikowej obudowy i innych materiałów.

W 2022 r. w Wielkiej Brytanii z jednorazowymi e-papierosami wyrzucono ponad 40 ton litu – to wystarczająco dużo, aby wyprodukować baterie do 5000 samochodów elektrycznych!

A wy co myślicie o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów?

Źródła:
https://outride.rs/pl/podcast/swiat-rzuca-palenie-w-jaki-sposob-europa-walczy-z-uzaleznieniem-od-tytoniu/ https://www.bigissue.com/news/environment/ban-disposable-vapes-uk-vaping-impact/
https://www.theguardian.com/world/2019/dec/01/shenzhen-vaping-capital-of-the-world-holds-its-breath-as-health-concerns-spiral https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,30709425,rzad-zakaze-sprzedazy-jednorazowek-jestem-za-calkowitym.html?disableRedirects=true https://www.bbc.com/news/business-68099182
https://www.usnews.com/news/best-countries/articles/countries-that-ban-the-sale-of-vapes-e-cigarettes
https://www.ipag.org.pl/Content/Uploaded/files/2024_02_01_Raport_IPAG_e-papierosy.pdf
https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/resort-zdrowia-chce-zakazac-sprzedazy-e-papierosow,523819.html
https://www.medonet.pl/psyche/uzaleznienia,leszczyna-bierze-sie-za-e-papierosy–jest-za-zakazem,artykul,19243246.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9518067/
https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,30657464,pala-cole-i-sernik-dzieci-wciagniete-w-chinskie-jednorazowe.html?
https://www.indiatoday.in/india/story/what-are-e-cigarettes-why-have-they-been-banned-1600452-2019-09-18?onetap=true
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9518067/
https://www.bbc.com/news/health-66784967
Jankowski M., Wyroby tytoniowe i e-papierosy w: Współczesne wyzwania zdrowia publicznego (red. Jarosław Pinkas): 143-168, PZWL, 2021.

Data dodania: 24 lutego 2024
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.