Przejdź do treści

Coffee Co-changers, czyli pomaganie przez picie kawy!

Średnio na Europejczyka przypadają 4 filiżanki kawy dziennie (to mniej więcej 160 litrów rocznie). 80% Polaków pije kawę. Ale czy zastanawiamy się nad tym, skąd pochodzi nasza kawa, kto zbiera i uprawia ziarna?
Coffee Co-changers
Artykuł we współpracy płatnej z Coffeedesk
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Czy da się połączyć picie kawy z pomaganiem? ☕????

Średnio na Europejczyka przypadają 4 filiżanki kawy dziennie (to mniej więcej 160 litrów rocznie). 80% Polaków pije kawę. Ale czy zastanawiamy się nad tym, skąd pochodzi nasza kawa, kto zbiera i uprawia ziarna? Tak, jak w modzie mamy #whomademyclothes, tak w zasadzie i w świecie kawy warto byłoby wiedzieć, kto wyhodował i jak powstała Twoja kawa. Bo plantacje kawy to wiele różnych kwestii społecznych.

Takim przykładem jest chociażby Gwatemala, która jest kawowym sercem Ameryki Środkowej, tylko w tym kraju aż 8 regionów uprawia intensywnie ziarna kawowca. Dbałość o lokalną społeczność, kwestie prawidłowej utylizacji śmieci – brak koszy i kontenerów i fakt, że jedynie 10% gmin w tym kraju dysponuje oczyszczalniami ścieków. Pół kilograma śmieci – tyle dziennie przeciętnie produkuje mieszkaniec Gwatemali i właśnie przez słabą infrastrukturę, większość trafia do rzek czy po prostu zostaje spalona. A to tylko część problemów, z którymi borykają się mieszkańcy.

Co możemy zrobić❓. Wybierać bardziej świadomie, kupować kawy wypalane lokalnie. Wiadomo, kawy z małych polskich palarni, korzystające z ziaren z konkretnego źródła, gdzie dba się o lokalną społeczność, są droższe, ale wówczas mamy pewność, że kawa jest fair trade i że jej produkcja nie oznacza wzmacniania nierówności społecznych.

Coffeedesk, w którym od lat zaopatruję się w kawę, wraz z 88 Graines @88graines oraz polskimi palarniami, postanowiło połączyć farmerów i producentów z Wami – miłośnikami kawy.

2 zł z każdej sprzedanej kawy zostanie przeznaczone na budowę systemu gospodarki odpadami, zakup odpowiednich kontenerów oraz edukację ekologiczną  mieszkańców Gwatemali. Co dokładnie się zadzieje?

☕ Kawa SIMPLo dojrzewała na farmie El Naranjo, która istnieje od 1920 roku i jest prowadzona jako firma rodzinna. Właściciel planuje planuje budowę 12 stanowisk składających się z odpowiednich kontenerów na śmieci.

Czytaj więcej:  Małe kroki, wielka zmiana - zobacz, jak na co dzień redukować swój ślad węglowy

Na zdjęciu poniżej widzicie, co dzieje się w Gwatemali, gdy nie ma kontenerów na śmieci.

Materiały prasowe Coffee Co-changers
Fot. Materiały prasowe Coffee Co-changers

Materiały prasowe Coffee Co-changers

☕Palarnia Audun Coffee wypaliła ziarna pochodzące z Finca La Torre – jej właściciel, Neto Perez planuje wesprzeć lokalną szkołę i zapewnić jej zajęcia edukacyjne związane z ochroną środowiska i recyklingiem.

Hard Beans, moja ulubiona ostatnio polska palarnia kawy, współpracuje z Finca El Oregano – farma należy do Diany i Hectora Ovalle, których rodzina zajmuje się uprawą kawy od XIX wieku. W ramach projektu Coffee Co-Changers chcieliby zbudować zbiorniki na deszczówkę na potrzeby lokalnej szkoły i społeczności.

Te kawy kupisz w Coffeedesk. Projekt Coffee Co-changers jest wspierany przez 88 Graines, organizację założoną  przez Agatę Pudełek i Jolę Czermińską – tutaj przeczytacie o ich działalności. To niesamowity projekt specjalizujący się w wyszukiwaniu i wspieraniu etycznych źródeł produkcji kawy w Ameryce Południowej! Plantatorzy, którzy dostarczają tzw. zieloną, surową kawę, często nie zdają sobie sprawy, jaką wartość osiągają ziarna po wypaleniu. Efekt jest taki, że często są nieuczciwie wynagradzani. 88 Graines ma na celu budowę modelu społecznej odpowiedzialności za kawę, który jest oparty na współpracy z różnego rodzaju podmiotami zaopatrującymi się w ziarna czy gotowy produkt, w zakresie wyszukiwania etycznych źródeł zaopatrzenia w kawę jakości specialty.

Ja jestem pod wrażeniem tego projektu! I za jakiś czas postaram się Wam pokazać efekty.

Artykuł we współpracy z Coffeedesk.

Nie uwierzylibyście, że z fusów po kawie, można stworzyć takie rzeczy! Posłuchaj rozmowy ze startupem Ecobean, który recykling kawowych odpadów przenosi na wyższy poziom:

Polska firma przetwarza fusy po kawie w ligninę i olej kawowy. “Otworzymy gigarafinerię odpadów po kawie!”
Data dodania: 09 listopada 2020
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.