„Żaba” świetną książką ekologiczną dla dzieci!

„Mamo, dlaczego jest susza?”. „Mamo, dlaczego nie jesz mięsa”, „A dlaczego to zwierzę można spotkać tylko w zoo?”. Trudne pytania ????. Jak rozmawiać z dzieckiem o swoich wege wyborach, o kryzysie klimatycznym, ale i o różnych wydarzeniach z życia zwierząt, np. porzuconym pisklaku w środku lasu, czy o różnych przejawach braku pomocy, solidarności, zrozumienia w świecie ludzi. Jak na nie odpowiadać? To są pytania, które wywołują we mnie rozkminki. No bo stawiamy na szczerą komunikację z dzieckiem. Mówimy, jak jest. Ale jednocześnie nie chcemy straszyć i przedstawiać bardzo negatywnej wizji świata ????.
⠀
Wspierają mnie od długiego czasu książki i staram się kupować i wypożyczać również takie, które coś wnoszą w nasze życie, pomagają coś zrozumieć, pokazują inną perspektywę – słowem, jakoś wzbogacają ????. Tak jest z „Żabą” Katarzyny Przyborskiej od Krytyki Politycznej @krytykapolityczna. Autorką ilustracji jest Marta Przybył.
⠀
To książka o kryzysie klimatycznym, ale też o solidarności, współpracy, o traktowaniu obcych w potrzebie ????. Zwierzęta są portretowane trochę jak ludzie i mechanizmy, które rządzą światem bohaterów książki, odnajdujemy i w ludzkich społecznościach. Ptaszek Mała Koo jest główną bohaterką. W pięknym i dzikim świecie, gdzie żyje, zaczynają wysychać jeziora, a rzeki robić się płytsze, Słońce świeci bardzo mocno, nadchodzi Pustynia. Przed Pustynią uciekają inne zwierzęta i jako przybysze z zewnątrz nie są dobrze traktowani przez mieszkańców… Skądś to znacie? Jak poradzi sobie Mała Koo? Jaką rolę w całej historii odegra tytułowa Żaba? ???? Musicie to przeczytać ze swoimi dziećmi.
⠀
Książka jest przeznaczona dla dzieci 6+, ale i tak zaczytujemy się nią z Apolonią.
⠀
A jak Wy rozmawiacie z dziećmi o ekologii?