Ekologiczne Święto Zmarłych?

300 milionów – tyle zniczy kupujemy co roku. Za kilka dni polskie cmentarze znowu utoną w śmieciach, tonach śmieci. Plastikowych zniczach, plastikowych sztucznych kwiatach, sztucznych świeczkach w wydaniu level hard, bo to przecież elektrośmieć. Jestem w stanie się założyć, że żadnego innego dnia Polacy nie generują takiej ilości śmieci.
Kilka faktów:
✖ W żadnym kraju europejskim na znicze nie wydaje się tyle, co w Polsce. Rynek, jak podawała „Rzepa” w zeszłym roku, może być wart nawet 1 miliard zł, średnio na rodzinę wydajemy 70 zł na znicze rocznie, a kupujemy ich nawet… 300 milionów!
✖ Ile ton śmieci rocznie jest generowanych podczas tego jednego dnia w roku? Nie wiadomo. Z jednego cmentarza centralnego w Szczecinie w ciągu jednego dnia wywieziono 150 ton odpadów – tak podawało Radio Szczecin. A to tylko jeden cmentarz, jeden dzień. Wyobraź sobie, ile generujemy w całej Polsce.
✖ Skawiński Alarm Smogowy donosił w zeszłym roku, że na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie badania wykazały znaczny wzrost zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w powietrzu. Wiele z tych związków uznawanych jest dziś za rakotwórcze. Uwalniają się ze spalania parafiny.
✖ Szklane znicze wcale nie są bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Można je wprawdzie wykorzystać ponownie w kolejnym roku i kupić do nich wkład, ale jeśli je wyrzucimy, to nie zostaną zrecyklingowane, np. na butelkę. Powodem jest inny skład chemiczny takiego szkła i zanieczyszczenie parafiną.
✖ Nie kupuj elektronicznych zniczy – po miesiącu będzie to elektrośmieć, który powinien być oddany do specjalnego punktu zbiórki. Za wyrzucenie do zwykłego kontenera elektrośmiecia grozi kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych, a sam odpad, jeśli nie trafi w specjalnie do tego przeznaczone miejsce, może być niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt i dla środowiska.
Co zatem robić?
✔ Kupuj znicze wielokrotnego użytku, np. gliniane, które w kolejnym roku możesz wypełnić samodzielnie woskiem pszczelim czy sojowym. Taki wosk czy knoty, np. konopne, są łatwo dostępne w internecie. Znicze gliniane można też kupić w internecie.
✔ Wykorzystaj ponownie sztuczne kwiaty i dekoracje, ale postaw raczej na jednego ciętego kwiatka czy, jeśli masz takie umiejętności, zrób sam dekorację.
✔ Nie wrzucaj zużytych baterii i zniczy elektronicznych do pojemnika na odpady komunalne – oddaj je do PSZOKa.
✔ Kupuj mniej – zastanów się, czy potrzebujesz faktycznie kilkunastu zniczy i plastikowych kwiatów.
✔ Segreguj ♻️
✔ Powstaje coraz więcej tzw. zniczodzielni, np. w Gminie Leoncin, niedaleko Kampinoskiego Parku Narodowego. To miejsca, gdzie można zostawić szklany znicz, który ktoś potem może sobie wziąć i wykorzystać ponownie. Może to pomysł dla Ciebie?