Przejdź do treści

Jan Barba, czyli kosmetyki zero waste

Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Nie chcielibyście oglądać mojego zestawu kosmetyków sprzed rozpoczęcia procesu wprowadzania #lesswaste. Najpierw, kilka lat temu, zaczęłam od zmiany popularnych marek, na kosmetyki naturalne, ekologiczne, z lepszym składem. Liczba kosmetyków wcale jednak nie zmniejszyła się – było ich bardzo dużo, wciąż kupowałam nowe. Miałam np. kilka balsamów czy odżywek do włosów. Jakieś 90% w plastikowych opakowaniach. Od kilku miesięcy moja łazienka przechodzi kolejną zmianę – ograniczanie kosmetyków i starania w wymianie kosmetyków na wersje bez opakowań lub w szkle. Czy jest to trudne? Ograniczanie na pewno :-), ale wymiana na prawdziwie ekologiczne wersje nie jest już wielkim wyzwaniem. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej marek, które ideologicznie starają się funkcjonować w obszarze #lesswaste.

Jedną z nich jest Jan Barba, polska marka która była jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, która zaproponowała obok idei kosmetyków naturalnych, filozofię #zerowaste.

Co wyróżnia markę:

  1.  bycie „raw”, co oznacza, że składowe kosmetyków są poddawane takiej obróbce, w której nie tracą swoich właściwości
  2. wyjątkowe składy: zimno tłoczone oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, aloes – to tylko niektóre z ciekawych kompozycji składników
  3. idea zero waste: opakowania w szkle (jedyne plastikowe elementy to plastikowe nasadki z aplikatorem) możesz oddać po wykorzystaniu kosmetyku opakowanie do Jan Barba – np. na targach kosmetycznych. Ale możesz też wysłać pocztą. W obu przypadkach dostaniesz rabat. Otrzymane opakowania Jan Barba czyści i wykorzystuje ponownie. Super pomysł!
  4. kontakt z klientem – który właściciel marki wysyła do Ciebie esemesa, że przesyłka dotarła, jednocześnie przypominając, że peeling enzymatyczny trzeba trzymać w lodówce? No właśnie. A Marta z Jan Barba to robi.

Jak sprawują się kosmetyki?

Dzisiaj jakieś 30% mojej pielęgnacji opiera się na Jan Barba. Mam kilka produktów: Bioelixiry, żel myjący, peeling enzymatyczny. Mam też zioła do kąpieli, pomadkę do ust (w papierowym opakowaniu, hurra!) i masażer do twarzy Kropla. Niemały zestaw. Te ostatnie – pomadka, peeling, zioła to efekt ostatniego zamówienia, więc jeszcze nie są przetestowane. Ale bioelixiry i żel myjący to bardzo fajne produkty, z bogatym składem, które robią mojej twarzy dobrze. Bioelixiry są bogate w konsystencji, ciężkie, nakładam je wieczorem, przed pójściem spać. Żelu myjącego używam codziennie rano i wieczorem jako część rytuału pielęgnacji twarzy.

Kim jest Jan Barba

Za obrazkiem brodatego doświadczonego życiem mędrca (taki obrazek mam w głowie, z tym kojarzy mi się Jan Barba), stoją Marta i Bartek. Marty miałam okazji posłuchać na Targach Rzemieślniczych w Warszawie, gdzie opowiadała na panelu dyskusyjnym, jak robi się markę kosmetyczną zero waste. Widać, że idea to nie jest chwyt marketingowy, tylko styl życia i filozofia właścicieli. Widać też, że konsekwentnie wspierają #zerowaste w swoim biznesie, chociaż nie jest to łatwe. Przyjmowanie opakowań? Czyszczenie? Rabaty? To wymagające.

Jan Barba – kosmetyki zero waste

Myślę, że jeśli myślisz o #lesswaste, a jednocześnie dbasz o to, aby Twoje kosmetyki były naturalne, zależy Ci by wspierać lokalne firmy, Jan Barba będzie Twoją dobrą inwestycją.

Data dodania: 17 października 2018
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.