Przejdź do treści

Gotujesz na gazie? Uważaj, możesz wdychać szkodliwe substancje!

Zapalenie dróg oddechowych, kaszel i świszczący oddech, choroby płuc i krążenia i zwiększona liczba ataków astmy, zwłaszcza u dzieci - - to kilka z konsekwencji narażenia na NO2, dwutlenek azotu, którego stężenie było prawie 2x wyższe w domach, w których gotuje się na gazie w porównaniu do tych, w których używa się urządzeń elektrycznych.
Gotujesz na gazie
Data dodania:
Autor: Justyna Czyszczoń

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego na zlecenie CLASP, organizacji non-profit zajmującej się efektywnością energetyczną. Czego jeszcze się z niego dowiadujemy?

W ramach badania, w 247 domach w siedmiu krajach o dużej populacji umieszczono czujniki. Monitorowały one jakość powietrza w “normalnych” warunkach życia i zwyczajnego funkcjonowania domowników. Co się okazało?

Uznawany przez WHO za “bezpieczny” poziom narażenia na dwutlenek azotu został przekroczony w ponad 57% domów, w których korzysta się z płyt i/lub piekarników gazowych.

Emisje z gazu szkodliwe jak… papierosy?

Dzieci mieszkające w domach z kuchenką gazową mają o 20% większe ryzyko zachorowania na choroby dolnych dróg oddechowych, szacuje WHO. A problem jest poważny – w prawie jednej trzeciej domów w UE ciągle gotuje się na gazie. Winowajcami są także wydzielane w czasie chociażby smażenia cząstki PM10 i PM2.5. Te drugie tak małe, że mogą przenikać do płuc i krwioobiegu.

ŚREDNIE STĘŻENIA PM2,5 W KUCHNI, WEDŁUG KRAJU I SPOSOBU GOTOWANIA

“Gotowanie na gazie skutkuje często takimi poziomami zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń, które na zewnątrz uznane byłyby za nielegalne”

– czytamy w raporcie, który podkreśla jednak, że choć gotowanie na gazie emituje więcej szkodliwych związków, ilość powstałych związków PM2.5 zależy także od metody i temperatury gotowania, użytego oleju i zawartości tłuszczu w żywności. M.in. dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich okapów kuchennych.

A tutaj porównanie stężeń dwutlenku azotu w gospodarstwach domowych, w których potrawy przygotowuje się na gazie versus na kuchence elektrycznej:

W Polsce także przeprowadzono test szkodliwości gotowania na gazie

Podsumowujący go krótki filmik można znaleźć na stronie https://gotujzglowa.com.pl/.
Widzimy w nim jak przy smażeniu poziom cząstek PM2.5 wzrasta z bezpiecznych 25 do 144. Co ciekawe, stężenie wzrasta najbardziej po tym, jak patelnia została zabrana z otoczenia czujnika, a gaz wyłączony – czyli już po zakończeniu gotowania.

Jak zatem dbać o powietrze w domu podczas gotowania?

  1. W miarę możliwości używaj okapu kuchennego z wyciągiem. Włączaj go zaraz po rozpoczęciu gotowania i pozostaw włączony przez około 10 minut po zakończeniu gotowania.
  2. Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi regularnych wymian/czyszczenia filtrów przeciwtłuszczowych w okapie kuchennym.
  3. Jeśli wentylator w okapie kuchennym nie działa, napraw go lub wymień jak najszybciej.
  4. W przypadku wymiany lub instalacji nowego okapu kuchennego, upewnij się, że ma wystarczającą zdolność do usuwania zanieczyszczeń powietrza.
  5. Jeśli nie masz okapu, podczas gotowania miej otwarte okna, a po zakończeniu wywietrz jeszcze dokładnie pomieszczenie.
Czytaj więcej:  Ocieplenie klimatu - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

A Ty? Gotujesz na kuchence gazowej czy elektrycznej? Pamiętasz, żeby w czasie gotowania włączać okap?

Co jeszcze zanieczyszcza powietrze wewnątrz naszych domów? Dowiesz się o tym z dedykowanego odcinka podcastu Lepszy Klimat, w którym rozmawiam z Moniką Stuczeń, mikrobiolożką specjalizującą się w temacie zanieczyszczeń:

Zanieczyszczenia powietrza w domu – jak sobie z nimi radzić?

Źrodło:

https://www.clasp.ngo/wp-content/uploads/2023/01/Gas-Report.pdf https://www.clasp.ngo/research/all/cooking-with-gas-findings-from-a-pan-european-indoor-air-quality-field-study/
https://www.clasp.ngo/wp-content/uploads/2023/01/Gas-Report.pdf
https://gotujzglowa.com.pl/
https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ue-zakaze-piecow-gazowych-choc-sama-je-dofinansowuje-falsz/

Data dodania: 19 kwietnia 2024
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.