Przejdź do treści

Czy terapia online to przyszłość?

Nadchodzi trend na dbanie o siebie. Medytacja, rozwój świadomości i... terapia. Tak, terapia!
Hedepy to terapia online
Materiał we współpracy płatnej z Hedepy
Data dodania:
Autor: Paulina Górska

Terapia, ale… zdalna?

Przede wszystkim w kierunku terapii poprzez platformy internetowe popchnęła nas pandemia. Praca z domu, izolacja, kwarantanna, przewlekły stres. To wszystko miało wpływ na nasze samopoczucie. „Ponad połowa osób, u których wcześniej odnotowano zaburzenia depresyjne czy lękowe, odczuła pogorszenie stanu zdrowia psychicznego na skutek pandemii – wynika z badań międzynarodowego zespołu, które objęły swoim zasięgiem m.in. Polskę” – tak wynika z badań Instytutu Nenckiego PAN. A to tylko część niepokojących danych. Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają co roku około 8 milionów osób w Polsce. A jedynie 3 miliony Polaków zwraca się o pomoc i leczy się. Z kolei WHO szacuje, że na depresję choruje 350 mln ludzi na świecie.

Część osób zgłasza się po wsparcie do psychoterapeutów. I coraz więcej z nich zaczyna korzystać z terapii online. Są zresztą dostępne już badania naukowe udowadniające efektywność terapii online we wsparciu leczenia depresji czy stanów lękowych. Terapia online ma wiele plusów – jednymi z tych najważniejszych jest likwidacja barier związanych z dostępnością. Z terapii mogą korzystać wreszcie osoby, które mieszkają w małych miejscowościach, gdzie dostęp do terapeutów jest niewielki lub wręcz w ogóle go nie ma. Ale też takie, które nie mają zbyt wiele czasu na dojazdy. I wreszcie terapia online skraca czas od wystąpienia objawów czy trudności do momentu skorzystania ze wsparcia. No i jest zbawienna dla osób, które mają problem z poruszaniem się czy też pomaga znaleźć wsparcie psychoterapeutyczne osobom z niepełnosprawnością.

Czym jest Hedepy?

Hedepy to internetowa platforma do odbywania terapii online. Hedepy powstało w Czechach w 2020 roku, ale mimo to pomogło już tysiącom ludzi i stało się numerem 1 wśród serwisów terapii online w Czechach. Dzisiaj działa w Czechach, Polsce, Słowacji, Włoszech oraz Rumunii, niebawem będzie dostępna w kolejnych krajach w Europie. Na Hedepy dotychczas odbyło się ponad 20.000 sesji. W zespole pracuje ponad 200 terapeutów, którzy na co dzień pomagają ludziom aż w 8 językach. Niedługo pojawi się również wersja ukraińska, bo obecnym priorytetem startupu jest pomoc dla osób dotkniętych wojną.

Jak Hedepy weryfikuje swoich terapeutów?

To jest bardzo ważna kwestia. Bo skąd wiemy, że terapeuta przyjmujący nas online jest wykwalifikowany? Kryteria weryfikacji psychoterapeutów w Hedepy bazują na kryteriach profesjonalnych stowarzyszeń, takich jak Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP), Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP), Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), czy Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii (EAP). Aby móc prowadzić terapie, muszą ukończyć co najmniej 2 rok szkolenia akredytowanego przez owe placówki, do Hedepy wysyłane są zaświadczenia oraz dyplomy ukończenia studiów. Potwierdzana jest również tożsamość specjalistów.

Czytaj więcej:  Każdy krok ma znaczenie!

Czy terapia online jest gorsza od tej w cztery oczy?

Moje poprzednie doświadczenia z terapią w tym kontekście są różne. Kilka lat temu korzystałam z terapii w cztery oczy i chwalę ją sobie. Jednak w zeszłym roku korzystałam również z terapii online i nie uważam, że jest ona w jakiś sposób gorsza od tej przeprowadzanej „stacjonarnie”. Mam poczucie, że jednak postępy terapii zależą między innymi od dopasowania terapeuty do naszych potrzeb. Tutaj Hedepy przychodzi z pomocą, ponieważ startup opracował kwestionariusz, który rekomenduje najlepszego terapeutę dla klienta na podstawie 5 preferencji (temat, bezpośredniość, emocje, orientacja na przeszłość/przyszłość i osobowość terapeuty). No i trzeba wspomnieć, że kluczowe w postępach będą też umiejętności terapeuty i jego doświadczenie, wiedza, kompetencje.

Założyciele Hedepy
Założyciele Hedepy

Co Przemek, mój partner, uważa na temat Hedepy i samej terapii online?: Od zawsze miałem opory z korzystania z takich rozwiązań online. Przynajmniej przed każdym pierwszym razem. Bo jest to nowe i zwykle obawiam się, czy będę potrafił taką platformę obsłużyć i czy zadziała. Pamiętam, jak miałem pierwszy kontakt z webinarami i pracą z obcymi ludźmi online, to nie było to dla mnie komfortowe. Głównie z powodów technicznych. Ponieważ zwykle coś nie działało. Ale tutaj to jest tak banalnie proste, że nie będąc harduserem internetowym, zalogowałem się i poradziłem sobie bez problemów. Przeglądanie i rezerwacja wolnych terminów, ale i odwoływanie jest bardzo intuicyjne, zajmuje minutę.

Mam za sobą dopiero dwa spotkania i uważam, że jakość tej terapii niczym nie ustępuje spotkaniu twarzą w twarz. Kluczowe jest to, czy trafię na odpowiedniego dla siebie terapeutę. Terapia to dla mnie rozwój, warto zdecydować się na terapię właśnie dla tego powodu. Rozwój to rzecz według mnie gwarantowana, nawet jeśli nie rozwiążemy terapią wszystkich naszych problemów. To po prostu doświadczenie, które zawsze rozwija.

Ciężko Ci z rodziną rozmawiać na temat klimatu i diety wege? Posłuchaj, co radzi Anna Cyklińska, psycholożka i psychoterapeutka.

Jak z rodziną rozmawiać o klimacie i wegetarianizmie?

Źródła danych:

https://pulsmedycyny.pl/prawie-54-proc-polakow-z-zaburzeniami-psychicznymi-zdiagnozowanymi-przed-pandemia-odczuwa-pogorszenie-stanu-zdrowia-1105600
https://www.apa.org/monitor/2020/07/cover-telepsychology

Data dodania: 05 kwietnia 2022
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.