#57 | Jak korzystać z wełny bez cierpienia owiec? Z KOPYTO o etycznej wełnie
Posłuchaj na Spotify:
Posłuchaj na innych platformach:
Wełna to fantastyczny materiał: jest trwała, ma właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne, nie absorbuje zapachów i plam, można ją prać rzadziej niż inne tkaniny, co oszczędza wodę, prąd i detergenty. Jest także naturalna, biodegradowalna i nie uwalnia mikroplastiku do mórz i oceanów.
ALE wełna to materiał odzwierzęcy, co niesie ze sobą ryzyka natury etycznej. Jednym z poważnych problemów jest mulesing – brutalny zabieg stosowany nadal np. w Australii, polegający na odcinaniu owcom fałd skóry z okolic odbytu – rzecz jasna bez znieczulenia.
Czy w XXI wieku mamy jeszcze szansę na etyczną wełnę? Jak wełna oddziałuje na środowisko i jak ten wpływ zmniejszać? – o tym opowiadają Zosia Lohman-Ndou, Kasia Twardowska i Karolina Orłoś, które z miłości do natury i wełny merino tworzą KOPYTO. To pierwsza w Polsce firma produkująca akcesoria z certyfikatem odpowiedzialnej wełny – RWS.
Jak wygląda produkcja wełnianej czapki? Czy łatwo (spojlert alert – niełatwo) być zmianą na lepsze w branży modowej? Na czym polega certyfikacja i jaki ma sens? O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku.
Podcast jest sponsorowany przez firmę KOPYTO, których wspaniałe produkty w duchu less waste możecie zobaczyć tu
Więcej treści znajdziesz tu:
Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob
Realizacja:
Justyna Czyszczoń – redakcja
Mysław – audio
P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.