Przejdź do treści

Ocieplenie klimatu – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Luty 2024 na całym świecie był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Cały zeszły rok był najcieplejszym rokiem w historii - cieplejszym od średniej temperatur z okresu przedprzemysłowego o 1,2°C! Zresztą od maja 2023 roku, każdy kolejny miesiąc jest REKORDOWO CIEPŁY. Czy coś da się z tym jeszcze zrobić?
Ocieplenie klimatu
Data dodania:
Autor: Justyna Czyszczoń

Wyższą temperaturę najmocniej odczuliśmy w Europie: 3,3°C powyżej średniej dla lutego z lat 1991-2020. A to już średnie temperatury charakterystyczne dla marca i kwietnia!

Ale wartości powyżej średniej odnotowano też w północnej Syberii, środkowej i północno-zachodniej Ameryce Północnej, większości Ameryki Południowej, w całej Afryce i zachodniej Australii.

“Idzie luty podkuj buty”? A może… załóż kalosze?

Luty to w Polsce miesiąc, który “ociepla się” najszybciej. Średnia temperatura w lutym w latach 1991-2020 była ujemna. W tym roku wyniosła 5,7°C! Najwyższe temperatury zanotowano 27 lutego w Tarnowie (19,1°C) i Rzeszowie (18,6°C).

“Średnia temperatura powietrza w Polsce w kwietniu 2021 wyniosła 6°C i była podobna do średniej z lutego 2024” – podsumowuje IMGW.

Tymczasem anomalie wartości średniej temperatury powietrza w lutym 2024 roku wyglądały tak:

El Niño słabnie, ale oceany pozostają ciepłe

Pod koniec lutego padł absolutny rekord – alarmuje Copernicus. Średnia dzienna temperatura powierzchni oceanu (SST – sea surface temperature) przekroczyła 21°C!!

Anomalie temperatury powierzchni oceanów (SST) w lutym 2024 roku przedstawiały się tak:

Fot: obserwator.imgw.pl

Jeśli spojrzymy na globalne temperatury, od maja 2023 KAŻDY KOLEJNY MIESIĄC JEST REKORDOWY! Przyjemnie było poczuć wiosnę w lutym, ale pamiętajmy, że to nie jest normalność. Nie tak powinna wyglądać zima.

A jak ocieplenie klimatu może wpływać na gospodarkę wodną? O tym rozmawiam z Heleną Krajewską, która na własne oczy doświadczyła spowodowanego m.in. suszą kryzysu humanitarnego w Sudania Południowym:

Woda cenniejsza niż ropa. O kryzysie humanitarnym w Sudanie Południowym
Czytaj więcej:  #dobryczwartek, czyli 10 pozytywnych wiadomości z kraju i ze świata
Data dodania: 22 marca 2024
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.