Przejdź do treści

#34 | Wychowanie przy ekranie – co robi nam ciągłe bycie w sieci?

uzależnienie od internetu
Czy wiesz, że nawet kilkanaście minut potrzeba, żeby wrócić do poprzedniego poziomu koncentracji po tym, jak coś (np. smartfonowe powiadomienie) nas z tego stanu koncentracji wyrwie? A teraz zastanów się, ile razy w ciągu dnia ekran telefonu podświetla się od nowych powiadomień? - pyta Magdalena Bigaj, medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna.

Posłuchaj na Spotify:


Posłuchaj na innych platformach:

Jest mnóstwo badań, które dowiodły, że używanie ekranów sprawia nam przyjemność, zaspokajając nasze pierwotne potrzeby, w tym chociażby natychmiastowej gratyfikacji. I pewnie równie dużo mówiących o ich szkodliwości. Jak zatem z tego obosiecznego miecza, jakim są social media, korzystać w sposób świadomy? Co może stanowić tarczę blokującą negatywny wpływ social mediów i jak sobie taką tarczę zbudować?

O higienie social mediów, zwanej też higieną cyfrową i rozumianą jako dbanie o to co widzimy i myślenie o tym, jak to na nas wpływa, rozmawiam z Magdaleną Bigaj, medioznawczynią, badaczką i działaczką społeczną, twórczynią i prezeską Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa oraz autorką książki “Wychowanie przy ekranie”.

Dodatkowe informacje: 

Więcej treści znajdziesz tu:

Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob 

Realizacja: 

Justyna Czyszczoń – redakcja
Mysław – audio

P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.

Data dodania: 10 maja 2023
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.