Przejdź do treści

#86 | Rewilding – czym jest zadziczanie i dlaczego go potrzebujemy?

rewilding
Stan na dziś: łączna powierzchnia obszarów ściśle chronionych w Polsce wynosi smutne 1.5%. Z powodu odwadniania na cele rolnictwa, upraw leśnych czy rozbudowy infrastruktury, straciliśmy w Polsce 85% powierzchni bagien. Od 20 lat nie powstał ŻADEN nowy park narodowy, a z Czerwonej listy ptaków Polski wynika, że w ostatnich 200 latach wymarło u nas 16 gatunków ptaków, a kolejnych 47 zagrożonych jest wyginięciem.

Posłuchaj na Spotify:


Posłuchaj na innych platformach:

Nadzieją na zatrzymanie – a poniekąd i odwrócenie – obecnego stanu rzeczy jest rewilding, na polski tłumaczony jako “zdziczanie” lub “zadziczanie”. 

O tym, czym jest i na czym polega w przepiękny i wzruszający sposób opowiada Daniel Petryczkiewicz – fotograf, bloger, aktywista, “pasjonat rzeczy małych, dzikich i lokalnych”, jak sam lubi się określać. Daniel współdziała i współpracuje z kolektywami: Siostry Rzeki, Alarm dla Klimatu, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, Lasy i Obywatele, publikuje teksty i fotoreportaże o tematyce ekologicznej w Krytyce Politycznej, Magazynie „Pismo” i Dzikim Życiu. 

Jest też ambasadorem Małej – niewielkich rozmiarów rzeki, która odegrała wielką rolę w jego życiu, a którą na własne oczy miałam okazję zobaczyć. I której dźwięki wy też będziecie mogli dziś usłyszeć. Zapraszam!

Dodatkowe informacje:

Jeśli podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście, więcej znajdziesz tu:

Instagram: http://bit.ly/3Vene60  
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7  
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob  

Realizacja:

Justyna Czyszczoń – redakcja
Irena Suska – montaż

P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.

Data dodania: 17 kwietnia 2024
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.