#23 | Prądożerne i nieekologiczne – czy kryptowaluty i blockchain to naprawdę samo zło?
Czy możliwe jest ekologiczne kopanie kryptowalut? Jak kryptowaluty wpływają na klimat? Czym są “zielone kryptowaluty”? - na te pytania odpowiada Michał Zajda, programista, informatyk, jeden z twórców blockchaina nowej generacji i autor książki “Kryptowaluty dla zabieganych”.
Posłuchaj na Spotify:
Posłuchaj na innych platformach:
Kryptowaluty nie cieszą się dobrą sławą: łączymy je z szybkim bogaceniem się (i czasem równie szybkim powrotem do poziomu zero) i ogromnym zużyciem prądu, przez co często szufladkujemy je jako ‘nieekologiczne’. Ale czy wiedzieliście, że energią odzyskaną z ich kopania kryptowalut możemy ogrzewać domy, a blockchain jest w stanie efektywnie weryfikować deklarowaną przez producentów etyczność łańcuchów dostaw?
Tak, bitcoin zużywa prąd. Ale okazuje się, że poza nim, reszta blockchainów działa na ekologicznych platformach i wcale nie potrzebuje tego prądożernego kopania.
Z moim gościem rozmawiamy o blockchainie, kopaniu kryptowalut, narzędziach kryptograficznych i ich ekologiczności oraz o – obecnym i potencjalnym – wpływie kryptowalut na klimat i środowisko.
Z odcinka dowiesz się też:
- czy wszystkie kryptowaluty są tak samo prądożerne?
- jak bitcoin mógłby usprawnić walkę z emisjami?
- czy blockchain zmniejszy korki?
Dodatkowe informacje:
Książka “Kryptowaluty dla zabieganych” wydana przez wydawnictwo Insignis
Więcej treści znajdziesz tu:
Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob
Realizacja:
Justyna Czyszczoń – redakcja
Mysław – audio
Data dodania: 22 lutego 2023