#131 | Czy w Polsce musi boleć? Czym jest opioidofobia? Jakie są realia leczenia bólu w Polsce?

Posłuchaj na Spotify:
Posłuchaj na innych platformach:
Silnych analgetyków opioidowych, jak fentanyl, oksykodon czy morfina w terapii bólu stosujemy pięć razy mniej niż wynosi średnia europejska. Jesteśmy tu na poziomie Czarnogóry, Rosji, Albanii – twierdzi Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Może to dobrze – pomyśli ktoś, kto bólu, który powoduje wycie nigdy nie doświadczył.
Szacuje się, że w Polsce z powodu bólu przewlekłego cierpi 8–8,5 mln osób. Opioidowe leki, to to dla nich często jedyne wytchnienie. Ten medal ma jednak dwie strony: na awersie są te same substancje, ale uzależniają i przerażają. Jest epidemia oksykodonu i fentanylu w USA. Są lekarze, którzy wypisują recepty bez zadawania pytań i na tym zarabiają.
Czy da się spojrzeć na opioidy z dwóch perspektyw jednocześnie? Próbę podjęła Anna Kiedrzynek, autorka czteroodcinkowego reportażu audio “Próg bólu” w radiu TOK FM – znajdziesz go pod tym linkiem.
Ania Kiedrzynek to dziennikarka, reporterka. Laureatka drugiej nagrody European Press Prize, Grand Prix Festiwalu Wrażliwego w Gdyni, dwukrotna finalistka nagrody Grand Press oraz laureatka nagrody Wirtuale w kategorii “Publikacja roku – społeczeństwo”. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym” oraz miesięczniku „Pismo. Magazyn Opinii”. Autorka książki „Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem”.
Z podcastu dowiesz się m.in.:
- jak się przejawia opioidofobia;
- co to są poradnie leczenia bólu;
- jak leczy się ból w Polsce;
- jakie dylematy stoją przed lekarzami przepisującymi opioidy;
- do czego w medycynie używa się fentanylu;
- jak się mierzy i opisuje ból.
Podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście? Więcej znajdziesz tu:
Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob
Realizacja:
Karolina Deling-Jóźwik – redakcja
Irena Suska – montaż
P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.