Przejdź do treści

Lepszy klimat

Nowy

#101 | Skąd biorą się powodzie w Polsce i czy będą się zdarzać częściej?

Za nami wielka fala. Przez Polskę, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię, Węgry przeszły niszczycielskie powodzie. W naszym kraju stanem klęski żywiołowej objęto około 750 miejscowości. Naukowcy mówią, że to nowa normalność i że lepiej nie będzie. Z czego to wynika? Co możemy zrobić? 
Marta Kostka

#100 | Ciastka, chipsy i mrożona pizza – co robi nam przetworzona i ultraprzetworzona żywność?

Czym jest żywność ultraprzetworzona? Gdzie leży granica między jedzeniem przetworzonym, nieprzetworzonym a ultraprzetworzonym? Co sprawia, że żywność ultraprzetworzona jest tak niebezpieczna i co łączy ją z… tytoniem? Oraz dlaczego po zjedzeniu całej paczki chipsów czujesz się źle, ale nadal jakby głodny? 

#99 “Praca to nie rodzina” – o kulturze zap***dolu, potrzebie nieustannego rozwoju i grach korporacyjnych z Zofią Smełką-Leszczyńską

Zadajesz sobie czasem pytanie o sens swojej pracy? Kwestionujesz to, w jaki sposób komunikują się pracodawcy i jakich narracji używają, aby zagrzewać Cię do pracy? Masz dość słuchania, że jesteś częścią wielkiej rodziny, gdy tak naprawdę czujesz się trybikiem w maszynie, której działanie nie do końca jest Ci jasne? A może uszami wychodzi Ci już, że trzeba być elastycznym i CIĄGLE się rozwijać? 
życie z cukrzycą typu 1

#98 | Ta choroba może dotknąć każdego – fakty i mity o cukrzycy typu 1

Pewnego dnia, nie wiedzieć czemu, przestaje działać nam trzustka - organ odpowiedzialny za produkcję insuliny, czyli jedynego hormonu, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Ratunkiem jest nieustanne monitorowanie poziomu cukru we krwi i przyjmowanie insuliny z zewnątrz - od dnia diagnozy do końca naszego [nowego] życia - życia z cukrzycą typu 1.  

#97 | Czy biotworzywa zastąpią plastik?

“Zasypaliśmy się plastikiem - i teraz trzeba sprzątać” - mówi moja dzisiejsza gościni, dr hab. inż. Ewelina Jamróz, prof. URK, która jako jedyna na świecie opracowała całkowicie biodegradowalne folie oraz mikro- i nanokapsułki na bazie furcelleranu (polisacharydu pozyskiwanego z alg czerwonych Furcellaria lubricalis). 

#96 | Cegły z odpadów, współdzielenie, życie bez samochodu, powrót do przyrody – czym zaskoczą nas miasta przyszłości?

Wizje miast przyszłości są często bardzo odważne. Na świecie takich miast powstaje w tym momencie kilkanaście - czego możemy się nauczyć z tych wyprzedzających swoje czasy projektów?  
okładki blog

#95 | “Dieta jest złodziejką życia”. O kulturze diet, relacji z ciałem, zaburzeniach odżywiania i jedzeniu intuicyjnym

„Dieta jest złodziejką życia” - pisze w książce “Koniec diety!” Paulina Małek, moja dzisiejsza rozmówczyni. Paulina to rejestrowana Nutritionist, ukończone w Wielkiej Brytanii studia licencjackie Health, Nutrition and Exercise uzupełniała kursami, w tym, Applying Intuitive Eating and Non-Diet Approaches in Practice w London Centre of Intuitive Eating. Na Instagramie jako PM nutritionist edukuje o zaburzeniach odżywiania i tym, jak sobie z nim radzić.  
okładki blog

#94 | Perfumy: jak powstają, co mają w składzie i o ciemnej stronie produkcji zapachów

Co wpływa na cenę perfum? Dlaczego jedne potrafią kosztować kilkaset, a inne kilkadziesiąt złotych? Czym różnią się perfumy naturalne od syntetycznych? Czym są perfumy botaniczne? Na wszystkie te pytania odpowiada Agnieszka Mroczek - doktor nauk biologicznych z Wydziału Biologii UW, gdzie od ponad 15 lat prowadzi zajęcia z biochemii, biotechnologii oraz farmakognozji. 
okładki blog

#93 | Jak stworzyć dom przyjazny środowisku? O budowie ekologicznego domu z Tomaszem Pągowskim

W tym odcinku nie skupiamy się na teorii - w końcu moim rozmówcą jest Tomasz Pągowski, który na własnej skórze doświadcza właśnie wszystkich związanych z budową eko domu wyzwań. Tomasz to projektant i współzałożyciel Pągowski Studio, który w swoich działaniach promuje postawę proekologiczną w duchu idei „less waste”. 
okładki blog (1)

#92| Co ma głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego do klimatu i życia każdego z nas?

9 czerwca 2024 zbliża się wielkimi krokami. To ważna data - tego dnia w wyborach parlamentarnych wybierzemy osoby, które przez najbliższe pięć lat będą reprezentować Polskę w Brukseli i dbać (lub nie) o nasze interesy.  
Lepszy Klimat
W czasach kryzysu klimatycznego, potrzebujemy dobrych wiadomości. Potrzebujemy informacji, które motywują, inspirują i dają nadzieję. Podcast "Lepszy Klimat", to rozmowy z innowatorami, start-upowcami i aktywistami działającymi na rzecz naprawy świata...
O mnie
paulina górska
Promuję świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste. Pasjonuję się CSR i zrównoważonym rozwojem w biznesie. Poza blogiem, znajdziesz mnie też tutaj.
O mnie
Ta strona używa cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień w przeglądarce. Więcej informacji.